יום שלישי, 13 בינואר 2015

אטרקציות לילדים בברלין: לגונלנד דיסקברי סנטר

הילדים שלי מאוד אוהבים את הלגולנד דיסקברי סנטר (Legoland Discovery Centre) בברלין ולכן חשבתי לפתוח איתו סדרת כתבות על אטרקציות לילדים בברלין. הוא גם מתאים במיוחד לעונת החורף, מכיוון שלמעשה מדובר בסוג של משחקייה ענקית. 

מה יש בלגולנד של ברלין

ה"לגולנד" מורכב ממספר אטרקציות, כולן כמובן סובבות סביב הקוביות הצבעוניות ומיועדות לגילאים שונים. 

עוד לפני שתיכנסו, תראו את הג'ירפה הענקית העשויה אבני דופלו. בזמן שאתם ממתינים בתור (ר' טיפים מאוחר יותר להימנעות מירבית מן התענוג), יש שולחנות עם אבני לגו בשביל הילדים כבר להתחמם). יש כמובן כבר בכניסה לחנות חנות מתנות קטנה...אחרי שתשלמו ותיכנסה, תוכלו ראשית לבקר בדגם מוקטן של האטרקציות המרכזיות של ברלין, כמובן בנויות מלגו. בין אם אתם תיירים ובין אם אתם מקומיים, ילדים מבוגרים יותר יהנו לזהות אתרים ידועים, שלא לדבר על המבוגרים שיתפעלו מן היסודיות ומן ההומור שמכוון לא רק לילדים. 

ב-Miniland - תחנת הרכבת האקשר מרקט
(נקודת המפגש של הסיורים שלנו בברלין נמצאת בבית הקפה AM:PM צד השני של התחנה כך שאני מכירה אותה היטב: אכן מאוד דומה למציאות)

עוד ב-Miniland - הרייכסטג מלגו
(במקרה הזה מותקף על ידי אנשי "הצד האפל", במחווה למלחמת הכוכבים)

החלל הבא מוקדש ללגו סטאר וורז. לטעמי האטרקציות פה לא מאוד מרתקות (שלושה משחקים דמויי פינבול עשויים לגו עם דמויות/עלילת סטאר וורז וכמובן יודה שעשוי כולו מלגו). טעמי, עם זאת, לא מאוד קובע - הילדים נשארים מקובעים בחדר הזה דקות ארוכות, בהתחשב בכך שלצד Chima זוהי הסדרה האהודה כרגע על הטף.

מכאן קיימות שתי אפשרויות: לרדת לחלל המרכזי שנמצא עוד קומה אחת למטה, או להצטרף למתקן שעשועים שהוא למעשה סוג של "רכבת שדים": עם כל מיני יצורים משעשעים מלגו שנועדו "להפחיד". יתכן שממש קטנטנים יפחדו (או גם מבוגרים יותר שיש להם בעיות עם חושך/מקומות סגורים וכו'), אבל מרבית הילדים מאוד אוהבים את המתקן. הוא מתאים לכל ילד שמסוגל לשבת לבד - אסור להושיב מסיבות בטיחות על הברכיים. הוא לא מאוד מטלטל (אני מן הסובלים ממחלת נסיעה) ובהחלט לא מאוד חשוך או מפחיד.

ככה זה נראה על פי צילום רשמי של לגולנד (אסור לצלם בפנים)
כאמור, החלל התחתון נמצא מתחת לחלל שבו נמצאים Star Wars, הדרקון וכו'. בחלל תוכלו למצוא, בין היתר:

(א) מקומות לבנות לגו ולהתנסות בלגו, בינהם פינת "Lego Friends" כל כך ורודה שזה מזעזע, עם "תנור אפייה" וסרטוני לגו פרינדס; מקום שבו ניתן לבנות מגדלים ואחר כך לבצע עליהם "רעידת אדמה" ולראות מתי הם מתמוטטים; מקום שבו ניתן לבנות ולהתנסות במירוצי מכוניות מלגו; מקום שבו ניתן לבצע מירוצי Chima עם הרכבים של הסדרה; וגם פינת דופלו גדולה (כולל סדרה שאין לי מושג איך קוראים לה - אבל היא הסדרה של התינוקות לפני דופלו ומורכבת מאבנים ממש ענקיות).

(ב) מקומות להוציא אנרגיה ולשחק, כולל "כלוב" הרפתקאות ענק באמצע המתחם ; קרוסלה מופעלת פדאלים (רק מגובה של 1.10 ומעלה); מקום שבו תוכלו להתאמן כ"נינג'ות"

(ג) מקומות ללמוד, כולל "מפעל" שמראה איך מכינים אבן לגו; מתקן שמראה כמה מיסודות הפיזיקה דרך לגו; וסדנאות בניה שבהן הילדים לומדים איך להכין דגם לגו מיוחד כלשהו

(ד) מקומות להירגע, כולל בית קולנוע שמקרין סרטי ארבעה ממדים (ארבעה ממדים? שלושה עם המשקפיים המיוחדים אתם מכירים; המימד הרביעי הוא לחוש את המים אם הם מושפרצים כשהספינה נעה על נהר; או את הרוח כשהרכב נע במהירות - להיט)

לצד כל הדברים האלה יש גם בית קפה קטן ליד כלוב המשחקים המרכזי (יחסית להיותו ממוקם במקום סגור שבו הקהל שבוי, המחירים די הוגנים, אבל האוכל ממש טראשי. ירקות זה במקרה הטוב משהו שהאוכל שמוגש שם אכל פעם, וזה במקרה של הדברים הפחות או יותר "טבעיים" שם). פורמלית אסור להביא אוכל מהבית (חוץ מאוכל לתינוקות או לילדים עם אלרגיות), בפועל אף אחד לא עושה שם רוח מירקות או פירות חתוכים.

בבית הקפה יש גם תמיד את עיתוני היום ומגזינים, וככה - אם הילדים גדולים מספיק כדי שלא צריך להשגיח עליהם נון-סטופ (ו/או גדולים מכדי שירצו שתשחקו איתם), תוכלו לבלות בנעימים בקריאת עיתון ושתיית קפה בזמן שהילדים מוציאים אנרגיות (למשל בכלוב הסמוך שבכל מקרה לא נגיש למבוגרים).

הגלישה שם די מחורבנת, כמו שאפשר לצפות מחלל תת-קרקעי במדינת עולם שלישי שבטעות נחשבת לאחת העשירות והמתקדמות בעולם מבחינת טכנולוגית.

מה עוד

  • הם עושים גם ימי הולדת ויש להם חדרים מיוחדים לחתני וכלות השמחה. זה מאוד נחמד ולא יקר בטירוף
  • המקום באופן כללי נגיש לעגלות ילדים וכיסאות גלגלים, כולל שירותי נכים, אבל כמובן לא כל המתקנים הפיזיים
  • יש שולחנות החלפה, שירותים נקיים וצוות נחמד ודובר אנגלית


טיפים להגעה (וכמה היבטים שליליים)

  • ממליצה להגיע, בעיקר בסופי שבוע/חופשות בית ספר גרמניות, מוקדם ככל האפשר. אחרי 12:00 - 13:00 מאוד רועש ועמוס שם. מכירים את כל החברים/הורים מישראל שתמיד טוענים ש"האירופאים האלה מחנכים את הילדים שלהם להיות בשקט"? אז זהו שלא. 
  • כדי להימנע מתור עצום לרכישת כרטיסים, תוכלו לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט, זה אפילו זול יותר. אם אתם ברלינאים ומבקרים שם קבוע, כדאי מאוד לשקול כרטיס מנוי, הוא גם נותן הנחות שונות ומשונות (בחנות שלהם, בבית הקפה וכו'). 
  • אותה חברה שמפעילה את הלגולנד מפעילה גם כמה מלכודות תיירים אחרות בברלין: את ה-Sealife בקארל-ליבקנכט/פינת שפנדאוור; את ה-Berliner Dangeon ואת המדאם טוסו של ברלין. אם אתם תיירים בברלין ומתכוונים לבקר גם באטרקציות האלו, יש להם כרטיס משולב לכל המקומות האלה. 
  • הלגולנד נמצא באזור פוטסדמר פלאץ. זה אומר קודם כל שאפשר לאכול יחסית במהירות אחרי שיוצאים משם; ושקל להגיע לשם מכל אזורי המלונות המרכזיים (קו 200 או U2 גם מאזור אלכסנדרפלאץ וגם מאזור צואולוגישר גארטן). יש המון חנייה (בתשלום) באזור פוטסדמר פלאץ, אם עשיתם את הטעות ונכנסתם עם רכב לתוך מרכז העיר ברלין. 
  • ההיבט הכי שלילי שאני מוצאת בלגולנד הוא כמובן רמת המסחור העצומה (ר' הקריקטורה שמעטרת את תחילת הכתבה). היציאה מן המקום היא אשכרה, כמאמר בנקסי Exit through the gift shop - יוצאים דרך חנות לגו מצוידת היטב. אפילו הילדים הנפלאים ביותר בעולם יתלו בכם עיני כלבלב וישאלו אם אפשר "רק משהו קטנטן". רק משהו קטן של לגו עולה איזה 10 אירו לראש. ומחנות המתנות אין ממש שחרור: הפעם היחידה שהצלחתי לצאת משם שלא דרך חנות המתנות לא זכורה לי כאירוע מלבב במיוחד - משהו שעירב בכי, החלפת תחתונים וכאלה מין דברים שקורים כשהולכים עם פעוטות.  

פרטים

Legoland Discovery Centre
Potsdamer Straße 4, 10785 Berlin (בסוני סנטר)
הגעה: U2 , S1, S2, S25 עד תחנת Potsdamer Platz או אוטובוסים 200 , M85 , M48 - עד Varian-Fry-Str
אתר אינטרנט: http://www.legolanddiscoverycentre.de/berlin/en/
שעות/ימי פתיחה: פתוח כל יום חוץ מן ה-24 בדצמבר (ערב חג המולד) מ-10:00 עד 19:00 (הכנסה אחרונה ב-17:00)תגובה 1: