יום שלישי, 16 בספטמבר 2014

תנועות נוער עבריות וחוגים בעברית לילדים בברלין

הקהילה הישראלית והעברית פה אט אט בונה לה חוגים לילדים ותנועות נוער. חלקם ותיקים למדי, חלקם "שחקנים" חדשים בזירה. במידה ואתם מחפשים חוג בעברית בברלין לילדים או תנועת נוער עברית בברלין, אשתדל לפרט פה את האפשרויות השונות (במידה ואתם מציעים משהו שלא פורט פה - אנא צרו קשר איתי שאוסיף, או הוסיפו מידע בתגובות). 

יצוין, כי מעבר לפעילויות שמצוינות פה (שהן בעלות אוריינטציה עברית/ישראלית), יש גם פעילויות בעלות אוריינטציה יותר דתית, שמיועדות ליהודים בברלין באופן כללי. עם זאת, יצוין שבכל החוגים והפעילויות כמובן מוזמנים להשתתף גם ילדים (ומבוגרים) שאין להם קשר ישיר לישראל, אבל מעוניינים (ויכולים) להשתתף בפעילות שהיא בעברית או דו-לשונית (עברית/גרמנית). 

חוגים לילדים ולפעוטות 


גם "קומזיץ" וגם "תודנקה" הן עמותות שמציעות חוגים ופעילויות לילדים בעברית או בשילוב של עברית וגרמנית. ההיצע כולל בשני המקרים גם חוג ללימוד השפה העברית או ללימוד קרוא וכתוב בעברית, חוגים חברתיים ופעילויות לחגים ולאירועים מיוחדים - שרובן פתוחות גם ל"אורחים מזדמנים" . "תודנקה" פעיל בעיקר באזור מיטה ופרנצלאוור ברג, מרכז "קומזיץ" הוא בשונברג והפעילויות מתקיימות בדרך כלל בשכונה זו או באזורים אחרים של מערב העיר. 

תודנקה

ב"תודנקה" מציעים בימי חמישי חוג פעילות חברתית לילדים בני 3 - 6 (בין 16:00 ל-16:45) ; החל מ-17:00 באים ה"גדולים", בגילאי 6 - 12 לחוג ללימוד עברית. החל מ-2015 יוצע גם קורס נוסף (של יצירה) לבני נוער ומתבגרים החל מגיל 11-12. למבוגרים מוצע בימי חמישי חוג עברית עם קריאת טקסטים. 

כאמור, בחגים מוצעות פעילויות גם למשתתפים לא-קבועים בפעילויות תודנקה. 

מוקד פעילות: Rykestr בפרנצלאוור ברג (פרטים באתר
אתר אינטרנט: http://todanke.wordpress.com/ 

מסיבת חנוכה, מתוך דף הפייסבוק של תודנקה (קישורקומזיץ

החוגים של "קומזיץ" מוצעים בימי ראשון וקומזיץ בהחלט מציעים מגוון רב של חוגים. 
- "סינר הקסמים", לפעוטות בני 1.5 - 3.5 והוריהם 
- "אותיות במיץ שטויות" (לימוד האותיות לילדים בני 3.5 - 5) ו"ראשית קריאה" (לילדים בעלי הכרות עם האותיות מעל כיתה א') 
- וכתיבה יוצרת לילדים מכיתה ב' ואילך

במהלך החגים, "קומזיץ" מציעים פעילויות גם לילדים שלא משתתפים באופן קבוע בחוגים שלהם, ומסיבת הפורים שלהם היא כמעט אגדית ומושכת אפילו ילדים שהם (והוריהם) לא ממש דוברים עברית שוטפת. 

בנוסף, "קומזיץ" מציעים פעילות של "הצופים העבריים" במסגרתם - אבל על זה בחלק הבא, על תנועות נוער... 

מוקד פעילות: מתנ"ס באזור שונברג (המארגנים מעדיפים למסור את הכתובת בתכתובת פרטית) 
אתר אינטרנט: אין, אבל יש דף פייסבוק


תנועות נוער

בניגוד לחוגים בעברית, שקיימים כבר כמה שנים, תנועות הנוער העבריות הן דבר חדש (אם כי גם ישן). "השומר הצעיר" פעל פה לפני השואה (כמו גם תנועות נוער ציוניות או יהודיות אחרות), אבל התחיל לפני כמה שנים ניצנים של פעילות מחודשת. "הצופים העבריים" גם הם מתחילים השנה פעילות בברלין, ונקווה שהתחרות רק תגביר את הפעילות שלהם ושל אפשרויות אחרות לילדים גדולים יותר בברלין. 

גם הצופים וגם "השומר הצעיר" יערכו את הפעילויות שלהם בימי ראשון ("הצופים" במרכז "קומזיץ" בשונברג; "השומר הצעיר" ככל הנראה במרכז פעילות שיהיה ממוקם באזור תחנת Rüdesheimer Platz בווילמרסדורף). בשניהם מקבלים ילדים החל מכיתה ב'. 

הצופים 

פוסטר לפעילות הצופים, מתוך דף הפייסבוק של "קומזיץ"

השומר הצעיר 

פוסטר לפעילות השומר הצעיר בברלין, מתוך דף הפייסבוק של "קן ברלין" של השמו"ץ

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה