יום שבת, 11 בינואר 2014

בתי ספר ממלכתיים עם תכנים מיוחדים למשפחות ישראליות ו"בינלאומיות"


במידה ובחרתם בבי"ס ממלכתי, זה עדיין לא אומר שאין בתי ספר ממלכתיים - ללא שכר לימוד ותשלומים נלווים - שמציעים תכניות לימודים ייחודיות. 

איזה מין תכניות לימודים ייחודיות תוכלו למצוא ?
- התמקדויות שונות בשיטות חינוכיות (אנתרופוסופיה, שיטת מונטסורי וכו') או בתחומים מסוימים (מדיה, אמנות, מוזיקה, טבע) 
- שיעורי יהדות במסגרת שיעורי הדת (אפשרי בשני בתי ספר יסודיים ממלכתיים) 
- בי"ס בינלאומי דו-לשוני (גרמנית ושפה נוספת בשיטת הטמעה, אפשרי ב-19 בתי ספר יסודיים ברחבי ברלין)

העשרה כללית שמציעים בתי ספר יסודיים

במסגרת הרפורמה שעברה מערכת החינוך של ברלין לפני כעשור, כמעט כל בי"ס בחר לעצמו תחומ/י התמקדות - אמנות, מוזיקה, שיטת מונטסורי, טבע ועוד. ניתן לראות את הדגש הבית ספרי במדריך הסנאט לבתי הספר: בוחרים תחת "Spezielle Angebote" ב-"Fachbezogene und überfachliche Angebote" . לאחר מכן ניתן לבחור בתחום שאותו אתם הייתם רוצים לבית הספר תחת "Angebot" ולראות רשימה של בתי הספר היסודיים עם דגש זה. 


בתי ספר עם שיעורי יהדות 

לא רק בתי הספר היהודיים (שמפורטים ברשימה הבאה) מציעים שיעורי יהדות. קיימת אפשרות לקבל שיעורים כאלה גם בבתי ספר ממלכתיים (כלומר בתי ספר ציבוריים, ב"חינם"), כחלק מן ההיצע של Religionsunterricht, שיעורי דת. על ההוראה בשיעורים האלה מופקדת הרבה גיזה אדרברג (Gesa Ederberg), הרבה של קהילת "אור" (בבית הכנסת באורניינבורגר שטראסה) וראש התנועה המסורתית (קונסרווטיבית) בברלין. קיימים שני בתי ספר ממלכתיים שמציעים נכון לעכשיו שיעורי יהדות כאפשרות לבחירה במסגרת שיעורי הדת:
- Schule am Falkplatz בפרנצלאוור ברג
- Grunewald Grundschule בגרונוואלד
- גם ב-JFK ניתן ללמוד שיעורי יהדות

גם אם הילדים שלכם לא ילכו לבתי הספר הממלכתיים האלה ניתן תיאורטית לארגן שיעורי יהדות במסגרת שיעורי הדת של בית הספר: צריך התארגנות של הורים יהודיים (או שמתעניינים ביהדות) באותו בית ספר, ופנייה לרבה אדרברג. ניתן לעשות זאת באמצעות הטופס הבא (אזהרה: PDF). 


בתי ספר דו-לשוניים בברלין

שפות זרות נלמדות בכל בתי הספר היסודיים בברלין, אבל בדרך כלל מדובר במספר שעות מצומצם בשבוע החל מכיתה ג'. במספר בתי ספר ממלכתיים (19 ליתר דיוק) ניתן ללמוד חלק מן השיעורים בגרמנית, וחלק אחר מן הנושאים בשפה השנייה. מדובר בבתי ספר ממלכתיים "רגילים" שפועלים מעבר לכך לפי תכנית הלימודים של מדינת ברלין והתוספת של השפה הזרה לא עולה להורים דבר. סוגים של בתי ספר בינלאומיים:

(1) Europaschulen - בתי ספר "אירופאים" . בבתי הספר האלה ניתן ללמוד בגרמנית ובאחת מן השפות הבאות: אנגלית, צרפתית, יוונית, איטלקית, פולנית, פורטוגזית, רוסית, ספרדית וטורקית. על מנת להתקבל למגמה הדו-לשונית יש להוכיח שליטה בגרמנית ברמת שפת אם; או שליטה בשפה האחות ברמה כזו. רשימה של בתי הספר ה"אירופים" ניתן לראות באתר הסנאט

(2) בית הספר הבינלאומי - נלסון מנדלה - הוא בית ספר יסודי ותיכון שמציע חינוך דו-לשוני (גרמנית ואנגלית) וממוקם בווילמרסדורף ובשרלוטנבורג. בית הספר מיועד למשפחות בעלות "ניידות גבוהה" (כלומר, עיתונאים, אנשי אקדמיה, וכו') ומנסה להדוף תושבי קבע ברלינאים שמתדפקים על דלתו גם אם שפת האם שלהם אנגלית או שילדיהם דו-לשוניים. מהבחינה הזו, אם אתם תושבי קבע בברלין - לא קל בכלל להתקבל גם אם ילדיכם מדברים את שתי השפות באופן מושלם, וכדאי להיעזר בהורים אחרים שעברו את התהליך ויתנו לכם טיפים.

(3) בית הספר האמריקאי - JFK - הוא בית ספר יסודי ותיכון בצלנדורף שמשלב תכנית לימודים ברלינאית ואמריקאית (וכמובן בשפות אנגלית וגרמנית) ומשלב גם סממנים אחרים של בית ספר תיכון אמריקאי (כמו למשל קבוצת מעודדות). בית הספר נותן עדיפות לתלמידים עם אזרחות אמריקאית או גרמנית, ילדים בעלי אזרחות אחרת נזקקים לאישור של סנאט החינוך על מנת להתקבל (ומכיוון שגם ילדים אמריקאים כיום נדחים מפאת חוסר מקום, הסיכוי לקבלה בפועל הוא אפסי). מי שמתקבל כילד "גרמני" אמור להוכיח שליטה מלאה בשפה הגרמנית, מי שמתקבל כילד "אמריקאי", באנגלית.


דיונים אחרים בנושא בתי ספר יסודיים בברלין


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה