יום שישי, 20 בספטמבר 2013

בחירות בגרמניה - מי נגד מי ולמה (וגם מדריך למצביע)

ביום ראשון הקרוב יתקיימו הבחירות הפדרליות בגרמניה ויוחלט מי יהיה הקנצלר הבא של גרמניה. או הקנצלרית.

מן הצד האחד עומדת אנגלה מרקל, מנהיגת הנוצרים דמוקרטים (CDU), הקנצלרית המכהנת. מן הצד השני עומד מולה פר שטיינבריק, מנהיג הסוציאל-דמוקרטים (SPD) . ובתווך גם כמה מפלגות קטנות שנציגיהן עשויים להיבחר לבונדסטג.

איך זה עובד - פרקטית

הבחירות תמיד נקבעות ליום ראשון (כך שלא יושבת המשק). כל בוחר (אזרח גרמני) מקבל מכתב לביתו שנותן לו מידע על הקלפי שאליה הוא שייך, אבל גם אפשרות להצביע דרך הדואר, במידה ומודיעים על כך מראש.

פתק הבחירה עצמו מחולק לשני חלקים.

ה"קול הראשון" (Erststimme) ניתן לאדם המייצג את אזור הבחירה (בדומה אולי למושג ה-Congressman בארצות הברית. בצד השמאלי של הפתק תהייה רשימה של המועמדים האישיים השונים. חלקם מועמדי שתי המפלגות הגדולות, חלקם מועמדי מפלגות קטנות או אפילו מועמדים עצמאיים. הבחירה היא רובית והמועמד שמשיג את האחוז הגבוה ביותר של קולות במחוז הבחירה מקבל את המנדט, גם אם אין לו רוב (למשל: מועמד א' קיבל 40% אבל מועמדים ב', ג' ו-ד' קיבלו כל אחד 20%). השיטה נועדה בין היתר להבטיח יציבות ולעמוד נגד מפלגות קטנות - ואכן, יחסית נדיר שנציגי מפלגות קטנות זוכים במנדט האישי: במזרח נבחרו כמה פעמים מועמדים של ה-Linke כמועמדים אישיים; ובמחוז בחירה אחד, שכולל את קרויצברג, פרידריכסהיין וחלקים מפרנצלאוור ברג, זכה האנס-כריסטיאן שטרובלה מן הירוקים במועמדות אישית. היו גם מקרים שבהם המיעוט הדני והפריסי בצפון הצביעו בעד מועמדים "אתניים", אבל באופן כללי, קשה עד בלתי אפשרי למועמד מפלגה קטנה לזכות באחוז הגבוה ביותר של הקולות במרבית מחוזות הבחירה.

ה"קול השני" ( Zweitstimme) מזכיר יותר את המוכר לנו מישראל, בחירה יחסית של מפלגות לפי רשימות. כאן אפשר למצוא לצד המפלגות הגדולות גם מפלגות קטנות ואפילו קקיוניות במכוון כמו מפלגת ה-Partei שהקימו עיתונאים במגזין הסטירי "טיטאניק".

סוגיות שנוגעות ישירות לנושאי משפחה

כמה נושאים חשובים שקשורים לענייני משפחה עומדים במוקד מערכת הבחירות:

טיפול בילדים קטנים 

בטור על גני ילדים בברלין כבר ציינתי שיש מחסור בגני ילדים (בעיקר במערב) וזאת בין היתר בגלל תפיסות לפיהן מקומה של אם לילדים קטנים הוא בבית, איתם. כדי לעודד בכל זאת שוויון במקומות העבודה (וגם ילודה, כי אחת הסיבות שנשים צעירות מעדיפות לא להביא ילדים לעולם הוא ההפסקה בקריירה), הוחלט שהרשויות המקומיות תסבסדנה מקומות בגני ילדים גם לגילאים הצעירים. אבל כאמור, גם עכשיו הביקוש גדל על ההיצע והממשלה הנוכחית תומכת במדיניות שבה כל משפחה שבה הילדים נשארים בבית (ולא נשלחים לגן) תקבל כסף על הטיפול בילדים. מתנגדי ההצעה טוענים כי היא רק תחזק את הנטיות השמרניות (להותיר נשים בבית לטפל בילדים), תיצור חור תקציבי במקום להשקיע אותו בתשתיות (למשל גני ילדים שיוכלו לחנך אח"כ דורות של ילדים) ותעודד משפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך (אלו שגני ילדים יועילו להן יותר) להשאיר את הילדים בבית ולקבל כסף.

מי בעד דמי השגחה על ילדים? CSU, CDU , מפלגות הימין הקיצוני (NPD וכו')

מי נגד? כל המפלגות הרלוונטיות האחרות (SPD, LINKE, ירוקים, פיראטים, AFD)שוויון בזוגיות

זוגות בני אותו מין זוכים כיום לשיוויון כמעט מלא בגרמניה, אבל לא מלא לגמרי. זה נוגע למשל לזכותם של בני זוג מאותו מין לאמץ.

בעד שוויון מלא : SPD, ירוקים, לינקה, פיראטים, FDP

נגד שוויון מלא : CDU/CSU , AFD וכמובן הימין הקיצוני

גלולת היום שאחרי

בגרמניה, גלולת היום שאחרי ("פוסטינור") תלוית מרשם רופא. קיימים גורמים שתובעים להפוך אותה לנגישה ללא מרשם רופא, על מנת להבטיח כי כל מי שנזקקת לה תוכל לקבל אותה.

בעד ביטול חובת המרשם: SPD, ירוקים, לינקה , פיראטים

נגד ביטול חובת המרשם: CDU/CSU , AFD

טיפול בקרובי משפחה מבוגרים/חולים/נכים

לא רק ילדים קטנים זקוקים לפעמים לבן משפחה שיטפל בהם, גם בני משפחה חולים או קשישים. האם מי שלוקח זמן מן העבודה ונשאר בבית לטפל בבן המשפחה צריך לקבל תמיכה מן המדינה?

נגד: CDU/CSU, FDP

בעד: SPD, לינקה, ירוקים, פיראטים, AFD

האם כדאי להצביע למפלגה גדולה או קטנה?

כדאי להצביע במידה ואכפת לכם ממה שקורה כאן, נקודה. גם למפלגה קטנה יותר (כמו הפיראטים, ה-FDP או ה-AFD) שיש סיכוי שלא תעבור את אחוז החסימה. יש לכך הרבה סיבות, למשל:
- מפלגות, גם אם הן לא עוברות את אחוז החסימה, מקבלות תמיכה (מימון בחירות) יחסית לכמות הקולות שהשיגו. קול בעל מפלגה שאתם באמת מאמינים בה הוא קול שיחזיר לה חלק מתקציב הבחירות
- בחירה של מפלגה קטנה מעבירה את המסר האידיאולוגי שלה גם אם המפלגה לא זוכה. גם הירוקים היו פעם מפלגה קטנה מתחת ל-5%

ספציפית לגבי הפיראטים, יש לי רושם שהבחירות האלה הולכות להיות מן הבחינה הזו כישלון של סוקרי גרמניה. הם עדיין סוקרים טלפונית, ומתעלמים מכך שאחוז גבוה מן האוכלוסיה (ואחוז גבוה יותר של המצביעים הפוטנציאליים של הפיראטים) בכלל לא מחזיקים בטלפון קווי, אלא רק בנייד. גם לפני הבחירות לעיריית ברלין (שבהן הם זכו ב-9%) הסקרים הצביעו על כך שהם בקושי מגרדים את אחוז החסימה.
(הערת פוטס בחירות: טוב, אז טעיתי. טוב שאני לא מינה צמח).

אז בעד מי להצביע?

נסו לבדוק ב-Wahl-o-Mat. במקרה של ספק, הצביעו למפלגה עם הפוסטרים הכי מצחיקים. GrumpyCat הולך?או אולי לבחור במפלגה שבאמת מייצגת את האינטרסים של צפון גרמניה?
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה