יום שני, 27 בפברואר 2017

ברלימאמא בדרכים: דרזדן עם ילדים

לצד ברלין עצמה, דרזדן היא אולי היעד המרכזי של מטיילים שמגיעים לעיר ברלין. טיול לדרזדן אכן נוצר בחובו הרבה יתרונות - ולא משנה אם אתם נוסעים לדרזדן כמשפחה עם ילדים, מבקרים בעיר כחובבי תרבות או דווקא מתעניינים בקניות שיש לדרזדן להציע. 

דרזדן היא אחת הערים הגדולות בגרמניה (למעלה מחצי מליון תושבים), אבל הדבר לא כל כך מורגש כשמבקרים בעיר בגלל הטופוגרפיה שלה שכוללת שכונות על גבעות שונות סביב נהר האלבה (Elbe). הנהר משחק תפקיד מרכזי בהיסטוריה ובתרבות של העיר (בין היתר, אבל לא רק, בגלל שטפונות ממנו!) ומן הסתם אחת הבילויים האפשריים בביקור עם ילדים בדרזדן הוא שייט בנהר האלבה


תצפית על העיר מארמון המלךהחלק היותר "אורבני" של דרזדן מתמקד סביב שני מוקדים, מצפון ומדרום לנהר האלבה: העיר העתיקה של דרזדן (Altstadt) והעיר החדשה (Neustadt). למעשה, מרבית האטרקציות המפורסמות ביותר של דרזדן מתמקדות בשטח הקטן של העיר העתיקה של דרזדן: כנסיית גבירתנו (Frauenkirche), הצווינגר (Zwinger) , המוזיאונים המפורסמים של העיר (פירוט בהמשך), אופרת "זמפר" (Semperoper), מצעד האבירים, הטרסה של ברוהל, ארמון המלך, כנסיית החצר ועוד. גם בית הכנסת המרכזי של דרזדן נמצא בעיר העתיקה. בקיצור, סיור לדרזדן צריך להתמקד בראש ובראשונה בעיר העתיקה, ויש בה המון מה לראות. 

כמובן שחוץ מאטרקציות מרכזיות בדרזדן, יש שמעוניינים בקצת שופינג. ליד העיר העתיקה של דרזדן ממוקם בצורה אסטרטגית רחוב קניות בשם פראגר-שטראסה (Prager Str) עם קניונים לרוב. יצוין כמובן, שבקניונים האלה בעיקרון אין חנויות מפתיעות שאין במקומות אחרים בגרמניה - יש כמובן פרימרק בדרזדן (בקניון Centrum Galerie, ממש ליד העיר העתיקה), אבל יש גם בברלין. יש כמובן גם חנויות מעדנים ומזכרות מיוחדות בעיר העתיקה - ובעיר החדשה ניתן למצוא למשל את חנות הגבינות המדהימה של Pfund. בעיר החדשה - ממש ליד הגשר שמוביל מן העיר העתיקה - יש גם אולם שוק יפה וחדש עם כל מיני מעדנים. 


אטרקציות מרכזיות בדרזדן לביקור עם כל המשפחה

 • בדרזדן כאמור כמה מן המוזיאונים המפורסמים בעולם וגם אם אתם לא חרשני מוזיאונים גדולים, ואפילו אם אתם עם ילדים קטנים עם סבלנות קטנה עוד יותר - שווה לנסות לבקר בהם: 
  • "הכספת הירוקה" (Grüne Gewölbe) הוא למעשה אוסף האוצרות של מלך סקסוניה. לא מדובר ב"סתם" תכשיטים, אלא בחפצים מעשה יד אומן כמו למשל סט שחמט משנהב וזהב, תיבות אוצרות ועוד. בתוך בניין הארמון שבו ממוקמת "הכספת הירוקה" יש גם אוסף של שריונות אבירים, חרבות ועוד שיסעירו את נפש האבירים הקטנים, והמקום מציע גם תצפית יפה על העיר. 
  • "גלריית התמונות - המייסטרים הגדולים" (Gemäldegalerie Alte Meister). המוזיאון ממוקם במתחם הצווינגר בעיר העתיקה וכולל יצירות של אמנים באמת דגולים, שאפילו אתם או הילדים שלכם תזהו, כמו ציורי המדונה של טיציאן ותוכלו לשחק ב"חפש את המלאך". 
  • מוזיאון התחבורה (Verkehrsmuseum) ממוקם גם הוא בעיר העתיקה וכמעט מכוון לחלוטין על ילדים, כולל מתקני סימולציה, מקומות לשחק עם כלי תחבורה ועוד. 
טכנולוגיה ותחבורה מרתקת בדרזדן

  • מוזיאונים נוספים: מוזיאון תיאטרון בובות (Puppentheatersammlung, בעיר החדשה ממשל ליד הגשר לעיר העתיקה), מוזיאון ההיגיינה (מידע על גוף האדם ועוד כולל הרבה התאמות לילדים); הפנומטר של אסיסי (מראה של דרזדן "כמו פעם") ועוד. יש מוזיאון לזכרו של אריך קסטנר, שהיה בן העיר, אבל הוא דווקא לא מאוד מרשים ולא הייתי ממליצה עליו למשפחות שבהן הילדים אינם דוברי גרמנית ו"מאוהבים" בקסטנר. 
 • "המפעל השקוף" של פולקסוואגן מאפשר הצצה על קו הייצור של החברה ונמצא לא רחוק מן העיר העתיקה של דרזדן. חובבי תחבורה וטכנולוגיה יוכלו להנות בדרזדן גם מרכבל (Schwebebahn) ומרכבת פוניקולר (Standseilbahn , כמו הכרמלית); וכמובן את מוזיאון התחבורה החמוד שבעיר העתיקה כבר הזכרתי. 
 • בעיר החדשה יש את "חצרות האמנים", מערכת חצרות שבהן כל חצר מעוצבת בצורה אחרת ואמנותית. בחצרות תוכלו למצוא בתי קפה וגלריות. 
גם האריה מבקר בארמון

 • מסעדת Sophienkeller שבעיר העתיקה מאפשרת ישיבה על קרוסלה עתיקה כמו פעם, שריונות אבירים (שוב). האוכל הוא גרמני "סטנדרטי", אבל יש גם דברים שילדים יאהבו יותר ; אפשרות אחרת לאכילה היא מסעדת המגלשות (Achterbahnrestaurant Schwerelos ): האוכל מגיע דרך מערכת של מגלשות אוטומטיות אל השולחן. מעבר לגימיק, האוכל לא מדהים, אבל הילדים בהחלט יהנו מן הטירוף שבכך. וידאו של איך זה נראה
 • העיר עמוסה בגינות משחקים מעולות, ממש בין העיר העתיקה לתחילת הקניונים הגדולים יש למשל גינת משחקים ענקית ומאתגרת עם מתקני טיפוס, Bastion Merkur . 
 • למרות שהוא מתקיים רק כחודש בשנה, שווה להזכיר את שוק חג המולד הענקי והמפורסם של דרזדן, ה"שטריצל-מרקט" (Striezelmarkt) . אם אתם מגיעים לברלין בתקופת האדוונט (ארבעת השבועות שלפני חג המולד), בהחלט מומלץ לקחת סיור מאורגן לדרזדן כדי לבקר בשוק חג המולד של דרזדן. 
 • אי אפשר בלי הנקודה היהודית: בדרזדן הייתה - ויש גם היום - קהילה יהודית . בית הכנסת המרכזי ממוקם בעיר העתיקה ובולט באדריכלות העכשווית שלו אל מול השחזורים הבארוקיים של בנייני העיר העתיקה האחרים. בית עלמין עתיק ממוקם בעיר החדשה, ויש גם נציגות קטנה של חב"ד . יש בעיר מספר אנדרטאות לזכר יהודי העיר אך בניגוד למה שאנשים חושבים - לא היה מחנה ריכוז בדרזדן (אם כי היו מחנות לוויין של מחנה בוכנוואלד בעיר). למידע נוסף: 
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה