יום שלישי, 21 בפברואר 2017

חגיגת יום הולדת בברלין

יכול להיות שזה יבוא מכם - יכול להיות שזה יבוא מן הילד, שכן מגיל מסוים החפירה תתחיל: מתי היומולדת שלי, ומה אני רוצה ליומולדת, ואת מי אני רוצה להזמין ליומולדת וכו'. וזה לא ממש משנה אם יש שבועיים או 50 שבועות עד ליום הולדת הבא. הילד/ה רוצה יומולדת.

ויומולדת זה יומולדת, נכון? בלונים, עוגה כושית, שקיות. כן. ולא. בכל זאת, המנהגים פה טיפה שונים (וכמובן, גם בארץ לא כולם חוגגים אותו הדבר)


יום הולדת גרמני

הלכות יומולדת א' : את מי מזמינים

באופן מפתיע, יום הולדת הוא לא הפקה משמעותית בקרב מרבית ההורים המקומיים שהכרתי. מזמינים כמות ילדים קטנה - בד"כ כלל הזהב הוא כמות ילדים כגילו של הילד (כלומר, ארבעה ילדים לחגיגת יום הולדת ארבע) - והחגיגה עצמה בד"כ די צנועה (כאמור, עוגה כושית, שקיות מתנה, משחקי חברה מתאימים לגיל). אבל לגבי נושא הצניעות: זה מאוד תלוי בבית הספר ובסביבה החברתית. לידידה שלי ששולחת את הבת שלה לביה"ס בינלאומי ופרטי הייתה כבר חגיגת יום הולדת שבה כלת השמחה בת ה-11 ועוד חמש חברות נסעו ביחד עם ההורים לספא בברנדנבורג. 

ובכל זאת, שורה תחתונה: לא נהוג להזמין "את כל הכיתה" או את כל הגן. זה אולי אחד מכללי היסוד החשובים שלמדנו פה. 


ברלימאמא משתמשת בטור על יומולדת כתירוץ לשים את כל הדמויות האהובות מהילדות בפוסט אחד

הלכות יומולדת ב': תביאו עוגה! (אפילו למקום העבודה)

הגרמנים מביאים כיבוד סמלי ביום ההולדת שלהם לגן / בית הספר / מקום העבודה שלהם. לא משהו אקסטרווגנטי ואם מדובר בגן, כדאי אולי לבדוק מול הגננת מה מותר ואסור להביא לגן. יש גנים שבהם אסור בכלל להביא ממתקים, או אסור להביא מעוררי אלרגיות מסוגים שונים וכו'. 

שורה תחתונה גם פה: כן, גם אם אתם מבוגרים (ועובדים במקום עבודה מסודר), נהוג להביא עוגה לעבודה ביום ההולדת. 


לא לשכוח עוגה, גם אם אתם ילדים גדולים


מיקום 

כאן הגענו לנושא הרבה יותר חשוב מהלכות יום ההולדת, שבברלין שוברת החוקים בכל מקרה לא ממש חשובות. 

חלק ניכר מחגיגות יום ההולדת, בהיותן צנועות, מתנהלות בבית (משחקי חברה פשוטים, שקיות הפתעה ועוגה כושית, כמו פעם), או בגינה ציבורית - בהחלט נפוץ פה שילדי קיץ/אביב מזמינים את חבריהם לשחק בגינה, ובצד ההורים משתלטים על ספסל עם בלונים/הפתעות/וכו'. 

עם זאת, קיימים גם מקומות (לא מעטים) שמציעים ארגון יום הולדת או חלל ליום הולדת. 

 • בזול (מקומות ללא כוונת רווח): למשל ב"מרכזי המשפחה" השונים ברחבי ברלין (Familienzentrum) בד"כ ניתן לשכור חדר לחגיגת יום הולדת . עדיין תצטרכו להחליט על תכנית הבידור, הכיבוד, והקישוט . לפעמים המקומות האלה מציעים רעיונות גם בהקשר זה. דוגמאות: 
  • Kreativhaus - בפישר-אינזל (רובע מיטה) 
  • פאמיליין-צנטרום-וייסנזה - בווייסנזה (לא ניחשתם!) 
  • גגלו או התעניינו בשכונה שלכם, היכן נמצאים מרכזים כאלה למשפחות או ילדים ולנוער (מומלצים בכל מקרה, יש בהם בד"כ חוגים בחינם או בזול, פעילויות אחה"צ ועוד)
 • חבילה שלמה (בידור + יומולדת): אפשרות כמובן יותר יקרה אבל כזו שמורידה לחלוטין את הצורך לחשוב על "תכנית" למסיבת היומולדת או לדאוג שמא הזעטוטים ישברו את הקריסטלים של הדודה שמשום מה הגיעו לברלין או ימרחו קרם שוקולד על ספה לבנה (נו באמת, מילא קריסטלים של הדודה, אבל למי יש גם ריפוד לבן וגם ילדים?). דוגמאות: 

 • שילוב של האפשרויות הראשונה והשנייה: הרבה ילדים גדולים יותר בוחרים למשל להזמין את החברים שלהם לבאולינג, סרט, או פעילות פנאי דומה ובנוסף לאכול ולחגוג. 
בכל מקרה, מומלץ כמובן להתייעץ עם הצאצא/ית, מה הם בכלל יעדיפו ולנסות לגשש לפני כן אצל ההורים, מה מקובל. 

מבחינת הזמנות: מקובל לשלוח הזמנה כתובה עם מספר הטלפון שלכם לבירורים ואישורים, ואם אתם בצד המקבל, מקובל לאשר הזמנה ולא סתם להגיע מבחינת המתנה (במידה והילד שלכם מוזמן ליום הולדת של ילד אחר): 

מומלץ מאוד לברר עם ההורים של אותו ילד, מה הוא יעדיף. יש לנו (כלומר, לאחד מן הילדים שלנו) חבר שאמו נותנת הוראות ממש מדוקדקות (ברמת הלינק באמאזון), הרוב יבקשו להביא מתנה לא יקרה מדי ואולי יציינו קצת מה התחביבים. 

16 תגובות:

 1. bluestacks-premium-crack can be an easy but useful tool for running and launching a distinct Android app around your computer. Entirely for conducting Android programs onto user Micro-Soft window operating-system apparatus with no 19, it employs a Google accounts.
  new crack

  השבמחק

 2. Thanks for sharing such great information, I highly appreciate your hard-working skills which are quite beneficial for me. idmcracksetup.com

  השבמחק
 3. Such a great and nice information about softwares. This site gonna help me alot for finding and using many softwares. Kindly make this like of content and update us. Thanks for sharing us Sonarworks Reference 4 Crack Kindly click on here and visit our website and read more.

  השבמחק
 4. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 5. microsoft-office-2019-crackthe limit of every office workers bet over the capital office work stand of the journal, online correspondence, and information processor in the home PC. These are the crucial plan required in every calling for the urbane perform. However with the extend in firm labourers and utilized from many position, numerous exhibition and better programming is allude so Microsoft has emerge up with the better and improve proclamation of Microsoft office 2019 item key and that sort is vacant of mix-up.

  השבמחק
 6. Hi! This post is perfect in every way!
  This post brought back memories of an old dorm roommate!
  He brings it up all the time. This page is being sent to him.
  I'm confident he'll be able to comprehend it. It was a pleasure to read!
  synapse audio dune crack keygen
  advanced systemcare pro crack
  advanced systemcare pro crack

  השבמחק

 7. Your writing and presentation skills as well as your overall style have really impressed me.
  blog A purchased theme or one that you've modified is either the case.
  You? Whatever the situation may be, the most important thing is to listen to new music with high-quality lyrics.
  Today, I seldom come across a blog as nice as this one.
  videopad video editor crack
  plantronics hub crack
  system mechanic crack
  driver talent crack

  השבמחק
 8. Thanks for the wonderful message! I really enjoyed reading
  You can be a good writer. Bad Alvzis Blog and Testament
  He'll be back later. I want to argue
  Keep up the good work, have a great weekend!
  ibm spss statistics crack
  microsoft office 2016 crack
  adwcleaner crack
  coreldraw graphics suite 2017 crack

  השבמחק
 9. Fortunately, I was just looking for information on
  This story for a while and yours is the best I've ever had
  I know so far. However, what about the last sentence? Are you sure of the origin?
  realplayer crack
  vuescan pro crack
  dlnow video downloader crack
  avast premium security crack

  השבמחק