יום שישי, 12 ביוני 2015

קייטנות בברלין

חופשת הקיץ בבתי הספר הציבורייים במדינת ברלין תתחיל ב-15 ביולי. שנת הלימודים הבאה תיפתח רק ב-31 באוגוסט. חלק מן הגנים (בעיקר הפרטיים) לוקחים לעצמם חופשה מרוכזת בחלקים מן התקופה הזו, כדי לשפץ, לערוך סמינרים לצוות וכו'.

הורים עובדים שעדיין לא הכינו את עצמם לקיץ יכולים להירגע: יש פתרונות, ולא מעט. ראשית, ה-Hort של בתי הספר ממשיכה לפעול כסוג של קייטנה בחופשת הקיץ ובאותו תשלום שאתם משלמים בכל מקרה להשגחה. זה הפתרון שבו בוחרים מרבית ההורים העובדים - הילדים משחקים עם חבריהם ללימודים ועם מחנכות ה"הורט" שהם מכירים בכל מקרה, בבית הספר שאותו הם מכירים. ל"הורט" של הקיץ ניתן לצרף גם ילדים שעולים השנה לכיתה א', במידה וקיבלתם כבר אישור להורט. עם זאת, כמובן שכאן חלק מן היתרונות בנושא ההיכרות עם הסביבה פחות חשובים.


צעד ראשון: לברר!

אם הילדים שלכם בגיל בית ספר והולכים ל"הורט", השירות כאמור ממשיך בקיץ, אבל כדאי לברר עם הצוות החינוכי, ליתר בטחון. אם הילדים שלכם הולכים לגן - גם גן של עמותה או כזה שאינו פרטי - בררו מוקדם ככל האפשר אם יש חופשת קיץ כלשהי. אם כן, האם קיימת "השגחה חלופית" - גנים רבים מציעים "גן שותף" (מאותה רשת חינוכית או באותו אזור) שייקח ילדים שאין להם פתרון השגחתי אחר. המונח הגרמני הוא Notbetreuung (נוט-בטרויאונג) בדרך כלל אין תשלום נוסף על ההשגחה הזו.

אם הגן החלופי או ה"הורט" לא מוצאים חן בעינכם (או אם אתם רוצים להעניק לילדים גם קצת גיוון או העשרה נוספת), קיימים פתרונות.

שוקו ולחמניה ביתיים (מתכון באתר "מתוקים שלי")


קייטנה עם לינה

בתרבות הגרמנית מקובל הרבה יותר מן התרבות הישראלית לשלוח ילדים כבר בגיל צעיר למחנות קיץ מחוץ לבית. לפעמים ילדים כבר בגיל הגן נשלחים לקייטנות כאלו, עד כמה שזה מפתיע. לי היו חרדות מטורפות לפני ששלחתי את הילד שלי בפעם הראשונה לחופשה שממנה הוא חזר שמח ומאושר. אם אתם אמיצים (או שכבר התנסיתם בלשלוח את הילד לקייטנה מחוץ לבית), תוכלו בקלות למצוא מאות (אם לא אלפי) הצעות לילדים תושבי ברלין.

למשל, הקייטנה הזו, ל"מתחילים" (כלומר ילדים שעדיין לא לנו בלי ההורים לעיתים קרובות מחוץ לבית), ממוקמת ב-FEZ, כך שאם הגעגועים יהפכו בלתי-נסבלים, תמיד אפשר לקחת את ה-S באהן ולבוא לאסוף את הילד:
http://www.kiju-reisen.de/html/berlin-fez-startercamp.html 

המחירים מגוונים. יש קייטנות שעולות כ-150-180 אירו לשהות של 5-7 ימים עם לינה/אוכל/השגחה/פעילויות, בעיקר כאלה שמארגנות אותם עמותות ללא כוונת רווח או אגודות ספורט. לעומת זאת, הקצה העליון יכול גם להגיע ל-400 או 500 אירו, למשל בקייטנה שמשלבת קורס אנגלית ורכיבה על סוסים. למרות שאני לא מחובבי השוואות המילקי, זה עדיין, אגב, פחות מהצעה שקיבלתי במייל ל"קייטנה" ללא לינה בישראל. יש בחלק מן הקייטנות גם סבסוד לנזקקי סעד (ג'ובסנטר).


מתוך האתר של ספק הקייטנות Kinderglueck 


קייטנות "יום

פה יש בעייה...

בגלל המגוון הרב של אפשרויות להורים עובדים בתוך המערכת הממוסדת (כלומר, במסגרת ההורט או הגן); ובגלל שקייטנות עם לינה מאוד נפוצות בתרבות הגרמנית, קיימות הרבה פחות קייטנות קונבנציונליות של שוקו-לחמניה וחוזרים הביתה אדומים. לפחות, פחות ממה שהייתם מצפים - אם כי כמובן קיימות אפשרויות.

ראשית, מרבית אגודות הספורט מקיימות קייטנות עם סוגי ספורט שונים (בדרך כלל כדורגל, אבל מצאתי למשל גם קייטנת טניס או רכיבה על סוסים). הקייטנות לא מתמקדות רק בספורט ובהחלט שאין צורך ברקע מוקדם או בציוד מיוחד - לפעמים אפילו כחלק מן המחיר (ושוב, לא יקר במיוחד), מקבלים ציוד כזה מתנה. יש גם פעילויות של קייטנה "רגילה" - בריכה, משחקים, יצירה וכו'. דוגמאות לקייטנות כאלו:

יש עוד המון ומומלץ לגגל.

קייטנות יום נוספות:

מתוך האתר של Sport Island


קייטנות עם יהדות

גם חב"ד וגם במבינים יפעילו השנה מחנות קיץ.

  • מחנה הקיץ של במבינים יפעל בין ה-10 ל-21 באוגוסט, עם מדריכים דוברי עברית וגרמנית. 
  • חב"ד יפעילו קייטנה בין ה-20 ביולי ל-7 באוגוסט (טופס הרשמה ומידע בתמונה) 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה