יום שני, 27 באפריל 2015

אטרקציות לילדים בברלין: הגן הזואולוגי ("צואולוגישר גארטן", Zoologischer Garten)

גן חיות הוא יעד קלאסי למרבית הילדים, שבו אפשר לראות חיות מסוגים שונים - חלקן, כמו הפילים או הקופים, אהודות במיוחד ולא ניתן לראות אותן במסגרת יומיומית.

בברלין אין גן חיות אחד, אלא שניים: הגן הזואולוגי ("צואולוגישר גארטן", Zoologischer Garten) במערב ברלין וגן החיות "טירפארק" (Tierpark), זאת "הודות" לחלוקת העיר בין מזרח ומערב. לטירפארק מוקדשת רשומה נפרדת. בנוסף לגן החיות והטירפארק, יש גם אקווריום שבו מוצגים לא רק דגים, אלא גם זוחלים, חרקים ודו-חיים. ניתן לבקר באקווריום (שצמוד לגן החיות) בנפרד מגן החיות, או לרכוש כרטיס משולב לשניהם. מידע נוסף על האקווריום של גן החיות של ברלין - ברשומה שכתבתי במיוחד על המקום.

קצת היסטוריה

הגן הזואולוגי של ברלין הוא אחד הוותיקים שבגני החיות בעולם. בחלק מן המתקנים זה גם ניכר: בתי הג'ירפות ומתחם האנטילופות בנויים בסגנון אוריינטליסטי מובהק שהיה פופולרי באמצע המאה ה-19, ויתכן שאפילו יחשב כגזעני כיום. גן החיות משקף גם בהמשך דרכו את העובדה שהמין האנושי לאו דווקא תמיד חי לפי הסטנדרטים המוסריים של ימינו. בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 הוצגו בגן החיות "תערוכות אתנולוגיות". תערוכות אלו, שנקראו לעיתים גם "גן חיות אנושי", הוצגו במבחר גני חיות בעולם המערבי בתקופה ההיא. בתערוכות הוצגו אנשים מקבוצות אתניות בעלות אורח חיים מסורתי/"אקזוטי" (סאמים [אנשי לאפלאנד כפי שהם נקראים כיום] ; אינואיטים ["אסקימואים", בלשון ילדותנו], ח'וי סאן ["בושמנים" בלשון ילדותנו] ו"ילידים" אחרים) . מכיוון שעיני מתמלאות בדמעות כשאני קוראת על חייהם הקשים של אנשים שנלקחו ממולדתם בתואנות שווא על ידי נוכלים שהבטיחו להם הרים וגבעות (לעיתים בגלל אמונה נוצרית תמימה) והושמו בגני חיות, אפסיק כאן, אבל תוכלו לקרוא מעט יותר על הנושא בוויקיפדיה.

ג'ירפה על רקע אוריינטליסטי-קולוניאליסטי (תמונה: ויקידפיה)


ההיסטוריה האפלה של גן החיות של ברלין לא מפסיקה כאן. בתקופה הנאצית נושלו בעלי המניות היהודיים - כשליש מבעלי המניות - על ידי הנאצים מן החברות שלהם בגן החיות. רק ממש השנה הניח גן החיות שלט לזכרם של בעלי המניות היהודיים המנושלים והביע התנצלות רשמית: לקח להם בהחלט זמן. במלחמת העולם השנייה נהרס מרבית גן החיות. רק חיות מעטות שרדו את ההפצצות, הרעב ואי-הסדר ששרר בסוף המלחמה. ואחרי המלחמה, כאמור, נפתח גן חיות "מתחרה" במזרח ברלין, הטירפארק. בעוד שה"גן הזואולוגי" נחשב לגן החיות עם כמות המינים הרבה ביותר בעולם ; מתחרהו המזרחי, הטירפארק, הוא אחד הגדולים בעולם מבחינת שטח המכלאות שהוא מעניק לבעלי החיים.

ואחרי ההרצאה ההיסטורית: מה תראו שם

כאמור, גן החיות של ברלין הוא מן המגוונים בעולם ויש בו למעלה מ-20 אלף בעלי חיים שונים. במילים אחרות, כמעט כל בעל חיים שניתן להעלות על הדעת, מאנטילופות ועד תנינים, מביזונים ועד שנבובים, מגמלים ועד ראקונים - יש שם. חלק מן החיות, למשל חיות כמו אריות וכלבי ים, שחיות גם במים וגם ביבשה, מספקות תצפית על חייהן מתחת למים באמצעות חלונות.

ניתן לראות מתחת למים, מן החלון: פינגווינים


מעבר לחיות השונות, יש כמובן פינת ליטוף לילדים. בסופו של דבר - קחו בחשבון (בעיקר עם ילדים קטנים או שאינם מטיבי לכת), שקיים סיכוי סביר שתראו כמה חיות מרכזיות לפני שתגיעו לגינת משחקים או פינת ליטוף, ובמקום טפירים, תראו חזירים (שכביכול אפשר לראות בכל מקום), מה שכמובן לא יפגע בהנאה של הילדים.

במילים אחרות: חשוב לתכנן בדיוק את המסלול בגן החיות (אם חשוב לכם לראות חיה מסוימת או ל"תפוס" שעת האכלה של חיה אחרת), חשוב להיות מוכנים לא לראות את כל החיות. זה אולי פחות חשוב למי שזמנו בידו ויודע שיחזור לגן החיות שנית, אבל זה בהחלט חיוני למי שמבקר בברלין כתייר ורוצה "להספיק". מפה של גן החיות של ברלין (PDF!) ניתן להוריד פה.

כמובן שיש בגן החיות גם מקומות שבהם תוכלו לאכול, לשתות או סתם ללקק גלידה, יש שירותים, יש גישה לנכים וגם יש השאלה של עגלות גרירה שבהן תוכלו לגרור הן ילדים קטנים וקצת עייפים, הן את התיקים והדברים שלכם, והן סתם להשתמש בהן בשביל הכיף. עגלות כמו שרואים בתמונה נקראות בגרמנית Bollerwagen. יש להותיר ערבון ותעודה כדי לקבל אותן (וחייבים כמובן לצאת באותו שער שבו השאלתם אותן).

מאגר עגלות היד ממתין לכם (מקור: אתר גן החיות)


פרטים פרקטיים

  • גן החיות פתוח כל השנה, בכל מזג אוויר, כולל אפילו בערב חג המולד (אם כי ביום זה בלבד, שעות הפתיחה מוגבלות יותר). 
  • קיים מגוון של מחירים לכרטיסי הכניסה. התענוג לא ממש זול, אבל קיימות אפשרויות לעקוף תורים (באמצעות רכישת הכרטיסים מראש דרך האינטרנט או באוטומטים ודלפקי ה-BVG); וקיימת הנחה, למשל למחזיקי כרטיס Welcome Card, כרטיס הנחות לתיירים שכולל גם הנחות לאטרקציות רבות (כולל לגן החיות, וכולל לטיולים בעברית בברלין). 
  • אחד המבצעים המסקרנים ביותר של הכרטיסים מיועד להורים צעירים לתינוקות, שיכולים לקבל כרטיס "הורה לתינוק" במחיר מוזל במהלך שנת חייו הראשונה של התינוק. פרטים נוספים באתר האינטרנט, אבל בהחלט שווה - אם יש לכם תינוק, לנצל את ההנחה המופלגת.
  • יש כמובן כרטיסי מנוי שנתיים, אם אתם תושבי ברלין זה יכול להיות די שווה. 

מה עוד

  •  מדי פעם מתקיימים אירועים מיוחדים, כמו שעת הקראת אגדות ילדים בביתן האנטילופות או אירועים אחרים לילדים. אני כמובן משתדלת לפרסם במסגרת אירועי סוף השבוע. 
שער האריות - Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin 
שער הפילים - Budapester Straße 34 , 10787 Berlin 
הגעה: אוטובוסים 100, 200, קווים U2, U1, וכל האוטובוסים/רכבות המגיעים עד תחנת Zoologischer Garten 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה