יום רביעי, 10 בדצמבר 2014

פעילויות לילדים, משפחות וברלינאים אחרים - בין ה-12 ל-18 בדצמבר וכולל פעילויות לחנוכה

קבלות שבת

יש פעילות לילדים לקראת שבת ב"במבינים" מערב (Brandenburgische Str) ובריקה-שטראסה חדר הילדים פתוח לפעילות. פעילויות דת נוספות לילדים בברלין ניתן לראות פה.

מקור: אתר במבינים


עוד פעילויות קבועות בסוף השבוע הן הפעולות של השומר הצעיר (פרטים בפייסבוק) ושל תנועת הצופים דרך "קומזיץ" (פרטים על תנועות נוער עבריות בברלין בקישור הבא) . ב"תודנקה" יש מפגש חדש ביום שבת הקרוב - בין 11:00 ל-12:00 תהיינה פעילויות לילדים בבניין בית הכנסת של ריקה-שטראסה (Rykestr 53), בקבוצות גיל מקבילות (פרטים בפייסבוק


חנוכה

שווקי חג המולד המתקרב ובא נדחקים לטובת חג האורים. במהלך השבוע יתקיימו מספר פעילויות של הדלקות נרות פומביות, של מסיבות חנוכה לילדים ועוד. שימו לב שהרשימה פה מכסה את החג עד ה-16 בדצמבר - רשימה מלאה נמצאת פה - ובשבוע הבא מן הסתם אחזור על המועדים שמכוסים ע"י סוף השבוע הבא (שגם הוא יכלול מגה-רשימה עם רעיונות לימי השבתון הארוכים של חג המולד)14 בדצמבר - הקדמה לחנוכה 

 • ב"במבינים" שב-Fürstenwalder Str כנראה לא יכולים להתאפק עם הסופגניות. ביום ראשון, ה-14 בדצמבר, ב-11:00, תקיימנה אפרת לוי, טל גנור ועינת אורנשטיין קונצרט מיוחד עם יצירות לחג (תשלום: 4 אירו לאדם) 
 • שבט ברלין של הצופים העבריים יחגוג את חנוכה ביום ראשון יחד עם קומזיץ, ה-14 בדצמבר, בשני חלקים - החל מ-11:00 לקטנטנים (עד כיתה א' כולל, עם ההורים); ומ-13:30 לילדים בגילאי כיתות ב' - ה' , בלי הורים. תשלום: 7 אירו, הרשמה מראש מתבקשת

 • עוד ב-14 בדצמבר, בין 12:00 ל-19:00: באזאר חנוכה בבית הקהילה ב-Fasanenstr 79 , כולל מוזיקה, חפצי יודאיקה, אוכל והגרלה בין המגיעים. כל ההכנסות קודש לבית הכנסת של פסטלוצי-שטראסה, שעמד בשנתיים האחרונות בשיפוצים, ויפתח מחדש ב-19 בדצמבר. 
 • במוזיאון היהודי יציעו ביום ראשון, ה-14 בדצמבר, ב-11:00, את ההצגה Ein Pferd für Chanukka בגרמנית. עלות: 3 אירו תוספת על דמי הכניסה למוזיאון, המחיר כולל לאטקעס וחומרים לפעילות יצירה אחרי ההצגה. 
 • גם בשומר הצעיר יחגגו את חנוכה ביום ראשון, בין 13:00 ל-14:30, ב"קן" שלהם 16 בדצמבר - נר ראשון 

 • הדלקת הנר הראשון בשער ברנדנבורג, ע"י אנשי חב"ד ובהשתתפות שר הפנים תומאס דה-מזייר וראש העיר מיכאל מולר , החל מ-18:30  • גם בבית הכנסת של פרנקל-אופר יערכו טקס חגיגי להדלקת נר ראשון, החל מ-18:30 (פרטים


17 בדצמבר - נר שני
 • תיאטרון הבובות "מי מה מו" עם ההצגה לילדים (בעברית) "The Rolling Latkes" ינעימו את זמנכם בבית במבינים מערב (Brandenburgische), החל מ-16:00 (העלות: 4 אירו לאדם) 
 • מסיבת חנוכה של "תודנקה", ב-stadtteilzentrum-teute, החל מ-17:00, כולל כמובן הדלקת נרות. כתובת: Fehrbelliner Str. 92, 10119 Berlin (תחבורה: U2 ל-Senefelderplatz או חשמליות שנעות על Torstr כמו M8) 
נר שני, עם תודנקה צילום: ענבל וייסמן
18 בדצמבר - נר שלישי

 • פעם אחת אתם צריכים להדליק בחיק המשפחה, בבית, לא? בכל מקרה מצאתי ב-18 בדצמבר רק אירוע שיתנהלו ברוסית (15:00 באורניינבורגר שטראסה, מרכז "ציון"). הדלקת נרות נוספת תתקיים במוזיאון היהודי (שם תתקיים הדלקת נרות בחצר הזכוכית כל ערב, בימי חול ב-16:00), אבל אם אתם יודעים על משהו - אנא עדכנו. 
כאמור, המידע על הדלקות נרות ואירועים אחרי ה-19 בדצמבר נמצא בלוח אירועי חנוכה 2014 בברלין, או פשוט בפוסט של השבוע הבא. 


שווקי חג המולד 

אולי זה חנוכה, אבל מסתבר שגם אצל הנוצרים יש איזה חג לא משמעותי בתקופה הזו של השנה. ויש אפילו שווקים שמוכרים נרות, פמוטים לנרות האלו, אוכל מטוגן, סופגניות. משונה! הם אפילו נותנים מתנות, אמנם לא שמונה ימים ברציפות - אבל בכל זאת חייב להיות הבדל. 

יצוין, כי במהלך התקופה הזו נציע סיורי שווקי חג מולד, עם קצת רקע על מנהגי החג ועל השווקים השונים, בתיאום מראש (במייל שלנו - info at berlinhebrew.com). פרטים ב"השבוע בברלין". שוק אחד מיוחד שאליו תוכלו לטייל איתנו בסוף השבוע הוא ה"שטריצל-מארקט", השוק הוותיק ביותר בגרמניה, במסגרת טיול לעיר דרזדן ביום ראשון. 

כמה שווקים מיוחדים לסוף השבוע הקרוב:
 • במוזיאון להיסטוריה גרמנית מתקיים בסוף השבוע שוק חג מולד מיוחד - שבו מעצבים ואמנים מציגים מיצירותיהם. המוצרים לא זולים, אבל מאוד יפים (שישי/שבת/ראשון) 
 • הרב-תרבותיות של ברלין היא לא רק מן העשורים האחרונים. בפוטסדם, למשל, יש רובע שלם של בניינים שנבנו בסגנון הולנדי, "הרובע ההולנדי", שכל מי שערך סיור בפוטסדם בוודאי שמע סיפורים מעניינים עליו ועל האדריכלות המפתיעה שלו. ברובע מתקיימים גם אירועים בניחוח הולנדי, למשל שוק סינטרקלאאס (כלומר, סנטה קלאוס ההולנדי), בשבת/ראשון הקרובים החל מ-11:00 (סינטרקלאאס עצמו יבוא, ככל הנראה יחד עם שותפו מעורר המחלוקת צווארטה פיט, ביום שבת ב-13:30) 

מסורת הולנדית, לא תקינה פוליטית - בפוטסדם בשבת/ראשון
 • השוק בשפרה-פארק מצד אחד מעורר רצון לנסוע לשם מיד: הוא אלטרנטיבי, הוא בלונה-פארק הנטוש שכבר פרפר את פרפרורי הגסיסה האחרונים שלו בקיץ האחרון ואין ספק שיש לו פוטנציאל מגניבות מן הגבוהים שיש. מצד שני, פורסמה ביקורת קטלנית ב-BZ. מצד שלישי, זה ה-BZ, מה הם מבינים בכלל. לשיפוטכם. שישי 15:00 - 22:00 ; שבת/ראשון 12:00 - 22:00 , הכניסה בתשלום (2.5 אירו). 

 • זה לא בדיוק  שוק חג מולד, אבל בהחלט משתייך לאווירה: ביום שבת/ראשון יערך יריד ספרי אמנות, מן הגדולים באירופה (כך לטענת המארגנים) בקפה מוסקווה. פרטים נוספים                 
 • שוק חג מולד צמחו-טבעוני יתקיים בארנה  של טרפטו, ראשון. בעוד שבשווקים האחרים רבים המאכלים, אבל רובם לא מתאימים לטבעונים (וחלקם הגדול גם לא לצמחונים), פה תוכלו למצוא בראט-וורסט מסייטן, מאפים ללא חלב/ביצים/דבש וכמובן מתנות מתאימות, ללא עור, פרווה ושאר מרכיבים מן החי. Arena Glashaus, ב-Eichenstraße 4, 12435 Berlin (תחנה: שלזישס טור או טרפטו פארק). הכניסה בתשלום סמלי. 
 • קיימים כמובן הרבה שווקים גדולים וממוסדים יותר: בארמון שרלוטנבורג, באלכסה, בזנ'דארמנרמרקט וליד בית העירייה האדום באלכסנדרפלאץ. השוק של ה"קולטורבראווריי" מכונה Lucia Weihnachtsmarkt ויש בו לפחות מרכיב אחד מקורי: הוא שוק "בסגנון סקנדינבי". מעבר לכך שהוא אחד השווקים היפים שבהם תמיד כדאי לבקר (ושיש בו את השילוב הרגיל של אוכל/ מוזיקה /דוכנים /מתקנים), יש בו גם פעילויות לכל המשפחה בחינם בימים שבת וראשון, בכל סופי השבוע של האדוונט. בשבת (בין 16:00 ל-18:00) יוכלו ילדים (מגיל 4 ומעלה) להינות מפעילויות יצירה מחומרים מומחזרים ב"אלטה קאנטינה"; בראשון (באותן שעות) תוכל המשפחה לשמוע על פלאיהן של ארצות סקנדינביה ואף להשתתף בחידון נושא פרסים בנושא (בחסות סוכנות נסיעות ברלינאית שמתמחה באזור). הכניסה (גם לשוק וגם לפעילויות שבתוך הבניין המחומם) - חופשית. 
Lucia Weihnachtsmarkt - Pressefoto Berlinskyline (Fotograf: Jochen Loch)

 • בין השווקים הקטנים והמיוחדים, יש כמה ששווים אזכור וביקור במהלך אחד מסופי השבוע הקרובים. ב-Klunkerkranich בנויקלן (מעל קניון Neukoellner Arkaden) יהיה בשישי (מ-16:00) ובשבת שוק חג מולד (וכך בכל סופי השבוע הקרובים שלפני חג המולד, תחנה: Karl Marx Allee); בחוף אגם וייסנזה יתקיים שוק קטן עם אירועים (רובם בחינם), אוכל והפעלות בכל ימי הראשון (בתוך אוהל יורטה, תחנה: Indira Gandhi Str של ה-M4) וב-Neue Heimat שבמתחם RAW יתקיים שוק מעצבים/אוכל (שהפך שם לדי-קבוע), אבל עם נופך חג המולד. 

הדרכה לילית באקווריום גן החיות

האם אתם הורים לילדים אמיצים? האקווריום של גן החיות מציע סיור מודרך עם פנסים, באקווריום, אחרי 18:15 . הסיור המודרך אורך כשעה וחצי ועולה 20 אירו למבוגר ; 14 אירו לילד. לישון עם הדגים, כמעט. מקור: האקווריום (צלם DPA)

זאת ועוד 


 • "פטר והזאב", בחינם, ביום ראשון, ה-14 בדצמבר, ב-11:00, ב-Mercedes Welt 
 • אם אתם בעלי אופנוע או הורים לילד שמשוגע על אופנועים, יש משהו שאתם חייבים לראות: ביום שבת, ה-13 בדצמבר, בערך ב-15:00, יצאו מ-Steglitzer Damm 23 כמה עשרות אופנוענים מחופשים לסנטה (או במחווה אחרת לחג המולד). ניתן לצפות באירוע הביזארי בחינם - המסלול מתואר באתר אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים שתראו את האופנוענים, צרו קשר עם המארגנים; להשתתף ניתן גם כן, כמובן אם יש לכם אופנוע/קטנוע ולבוש חג-מולדי מתאים. האופנוענים יתחילו להגיע לשם כבר מ-10:00 בבוקר, תהייה מוזיקה והאירוע יסתיים במסיבה. המארגנים הם ארגון צדקה של אופנוענים, המטרה בין היתר לשמח ילדים שמאושפזים בהוספיסים ומוסדות דומים. 
אופנוענים קשוחים מחופשים לסנטה: עוד יום נורמלי בברלין


 • עוד סנטה קלאוס יוצא דופן יסתובב ביום ראשון, ה-14 בדצמבר, בגג ה"פנורמה-פונקט" של פוטסדמר פלאץ. הוא ירד למסעדה שעל הגג לחלק לילדים מתנות וימשיך הלאה למטה בסנפלינג. ההשתתפות באירוע בתוך המסעדה היא כמובן בתשלום. (פרטים

"שוק היבשות" במוזיאון האתנולוגיה 

עוד ממשיך השבוע הפסטיבל בשם "שוק היבשות" שכולל מוזיקת עולם, עבודת יד וכל מיני הפעלות לילדים. הפעילויות תעבורנה שבוע-שבוע בין היבשות, בכל סופי השבוע הבאים, של האדוונט. 

מוזיאון האתנולוגיה (Lansstr. 8 14195 Berlin , רחוק-רחוק בדאהלם, טוב לשילוב עם הדומאנה, אם מזג האוויר סביר, תחנת Dahlem Dorf )
יום שבת, החל מ-11:00 (ילדים בחינם; מבוגרים 8 אירו/4 לנזקקי סעד, נכים וכו')שוק היבשותמחוץ לברלין: מהנעשה בקלייסטו 

חוות האספרגוס של קלייסטו הפכה כבר מזמן למגנט לפעילויות ילדים וטבע בברנדנבורג. רק הסתיים לו פסטיבל הדלעות שלהם, ומתחילה כמובן עונת חג המולד. בשבת/ראשון יתקיים במקום שוק חג מולד קטן ובו מוצרים חקלאיים מן האזור ומתנות ברוח זו ; ובמקביל לשוק יוצעו ארוחות בוקר. בשבת תהייה גם פעילות יצירה ; בראשון יהיה גם תיאטרון בובות. חוץ מזה יאפו עוגיות וסנטה יבוא לביקור. במקביל לכל זה, תהייה תערוכה של פסלי קש. טוב, הם כנראה לא ראו את סרט האימה הסקוטי המפורסםחוות קלייסטוSpargelhof Klaistow 
כתובת: Glindower Straße 28 14547 Beelitz GT Klaistow  
תחבורה ציבורית: לקחת RE7 עד Beelitz Heilstätten ומשם אוטובוס 643 עד Klaistow, Spargelhof. ניתן גם לקחת את קו האוטובוס הנ"ל מן התחנה המרכזית של פוטסדם, אם פספסתם את הרכבת האזורית. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה