יום שישי, 8 בנובמבר 2013

סוף-השבוע למשפחות בברלין


יום שישי - קבלות שבת 

ב-16:00 יקיימו במבינים במזרח מפגש לכבוד שבת

ב-16:30 יקיימו במבינים במערב מפגש ילדים לכבוד שבת: פרטים נוספים על חוגי "במבינים"

ב-17:00 תתקיים פעילות לילדים בבית הכנסת של ריקה-שטראסה

האירוע למשפחות שתוכנן בסוף השבוע ב"במבינים מזרח" (לרגל חנוכה, שממש מעבר לפינה), נדחה לתחילת דצמבר. לעומת זאת, היום ב-19:00 יציינו בפרנקל-אופר יומולדת שנה למועדון הקידוש שלהם, וישמחו לראות אותכם (פרטים בפייסבוק)

הדליקו את העשישיות

ביום שני יתקיימו מצעדי "עשישיות" (Lampionenumzug או Laternenumzug) בגני הילדים ברחבי העיר. העילה הרשמית להמולה היא "יום מרטין הקדוש" (Martinstag). המעוניינים יקבלו ממני הרצאה פרטית על מרטין מטור, אבל קשריו לעשישיות כנראה מעומעמים ביותר (ואל תדאגו, הרומאים לא הרגו אותו בצורה מבחילה במיוחד באמצעות עשישיות; מה שכן, הוא ניסה להתחבא בתוך לול אווזים, ואלה האחרונים עשו מספיק רעש כדי שימצאו אותו - ואכן אחד מציוני היום באופן מסורתי הוא גם אכילת Martinsgans - עונש קולקטיבי לציבור האווזים).

כמו בהרבה תרבויות ודתות - פשוט מציינים פה את העונה החשוכה של השנה. בתרבויות האיריות והסקוטיות הדליקו ב-31 באוקטובר עשישיות בתוך דלעות או לפתות והשאירו על אדן החלון מעדנים לטובת "המתים" שמבקרים (ואם זה מזכיר לכם את האלווין, אתם לא טועים); אצל האנגלים חוגגים ב-5 בנובמבר את ה-Bonfire Night, ליל גאי פוקס, כביכול לזכר מזימתם של קתולים מרושעים להפיל את המלך ג'יימס הראשון (אבל יותר בגלל שכיף להדליק מדורות ולשגר זיקוקים כשמתחיל להיות חשוך וקר). הילדים הגרמנים הקשוחים לא מתעסקים עם שטויות כמו מדורות וממתקים אלא מתהלכים עם עשישיות קטנות ברחובות העיר, בתהלוכות שיוצאות מגני הילדים או מכנסיות.

איך מכינים עשישית?

הדרך הפשוטה ביותר עוברת דרך DM, TEDI, אלדי ודומיהם. הם מוכרים גם את המקל עם הפנס הקטן שמתקלקל אחרי חצי שעה של הליכה; וגם את העשישית עצמה.

אבל הורים יצירתיים יותר יכולים להכין בעצמם. קיימות מספר דרכים פשוטות יחסית:
א. לנפח בלון, ולצפות אותו עד החצי בערך בניירות צבעוניים (עם מים).
ב. כשהיצירה מתייבשת, להוציא את הבלון
ג. לחורר בזהירות שני חורים ולהשחיל דרכם חוט ברזל שעליו יתלה המקל של הנורה

אפשרות אחרת, עם חירור וקישוט של בקבוק שתייה ריק, ראיתי השנה בגן שלנו (את המצעד לא עורכים דווקא ביום שני, הסממנים הדתיים מן הסתם כבר לגמרי נמחקו בברלין החילונית):

ועוד רעיון אחרון ודי, שבכנות אין לי מושג איך ההורים היצירתיים הכינו אותו, אבל הוא חמוד מאוד (ויש בתחתיתו נר, כמו פעם - גם זאת אפשרות. אני קצת מפחדת להתעסק עם אש):


ובסוף המצעד, זוללים ליד האש:ואחרי כל התמונות: אמא, הבטחת עשישית (או עוף) לשבת!

ב-Insel שבטרפטו יש סדנאת הכנת עשישיות ביום שבת, כולל מצעד ומדורה. החל מ-14:00, תשלום סמלי על השירותים השונים.

מצעדים לחג העשישיות יתקיימו ביום שני בין היתר בגני בריץ וגם מ-Caligaryplatz ועד אנטונפלאץ (שני האירועים ב-16:00) . פירוט נוסף של אירועים רבים בכל רחבי ברלין, פה

מועדון הורים לפעוטות יהודיים - ביום שלישי

ביום שלישי אחה"צ יתקיים בבית הקפה  Wunderland שבווילמרסדורף מפגש הורים לתינוקות ופעוטות (פרטי פייסבוק)

ומכאן, למשהו אחר לגמרי

כמעט קשה לי לכתוב את זה בתוך טור עליז על אירועי סוף שבוע למשפחות וילדים. ב-9 בנובמבר, יום שבת, יצוינו שני ימי שנה: האחד לנפילת החומה, השני - יום השנה ה-75 ל"פוגרום נובמבר", לו אנחנו קוראים בעברית "ליל הבדולח". ברחבי העיר יציינו את זה האחרון בסדרת אירועים, שאולי כדאי לשתף בהם ילדים גדולים יותר:

- הדלקת נרות זיכרון/נשמה על "שטולפרשטיין" קרובה לביתכם. ניתן לקרוא על היוזמה למשל פה בהקשר של רובע צהלנדורף ; ניתן לראות מפה של ה"שטולפרשטיינה" פה.
- מצעדי זכרון שבהם מדליקים את נרות הנשמה ומנקים את אבני הנגף יחדיו. מידע נוסף על אירועי ההנצחה המשותפים (בשבת ובראשון) פה וסיורים בנושא אבני נגף פה 
- יום שבת ב-14:00 - סיור זיכרון בשכונת שרלוטנבורג (בגרמנית, מאורגן ע"י עיריית שרלוטנבורג)
- יום שבת ב-15:00 - מצעד מכנסיית מריאן עד לאורניינבורגר שטראסה (מידע נוסף)
- ביום שבת תהייה הכניסה למוזיאון להיסטוריה גרמנית (DHM) חינם
- יום ראשון החל מ-17:00 - אירוע זכרון מרכזי עם אמנים ומיצגי אור בשער ברנדנבורג
- חלונות שבורים בקו-דאם (ובאזורים אחרים בעיר) : בתי עסק יציגו מדבקות שמתעתעות לחשוב שהחלונות שבורים. בתוך העסק ינתנו דפי הסבר על הפוגרום

עוד בנושא: לדבר עם ילדים ישראלים או יהודים בגרמניה על השואה 

תגובה 1: