יום רביעי, 10 באפריל 2013

לעשות הפלה בברלין

הפלה יזומה היא לא נושא קל להתמודדות.

במידה ואת מוצאת עצמך בהריון בלתי רצוי בשלב השבועות הראשונים, הנהלים בברלין הם כדלקמן:

(א) את הולכת לרופא/ת נשים ומקבלת אישור רפואי על ההריון ומבהירה שאין מה להגיד "מזל טוב"

(ב) רופא/ת הנשים תשלח/ישלח אותך לייעוץ. תפקיד היועצת הוא לסייע לקבל החלטה לכאן או לכאן (הצגת האפשרויות שעומדות בפניך, ההשלכות לגביך). אין צורך להיתפס לתירוצים ("ההריון לא מבן הזוג שלי" וכו'), לא מדובר ב"וועדת הריון" במובן הישראלי שלה, אלא בהליך שנועד כדי לוודע שאת בטוחה, מודעת להשלכות ואינך מפילה בגלל שאב התינוק או אדם אחר "כופים" עליך לעשות כן.

(ג) לאחר הייעוץ, את מתבקשת לחכות שלושה ימים, כדי לקבל החלטה.

(ד) את מקבלת, לפי מצב ההריון, הפנייה לטיפול (גלולתי או אחר) .

(ה) במידת הצורך את מקבלת גם הפנייה לפסיכולוג להתמודד עם האובדן.

הפלה מסוג זה היא חוקית עד השבוע ה-14 שאחרי הווסת האחרונה (שבוע 12 להריון), לאחר מכן לא חוקי לרופא לסייע להפלה. הפלה אחרי תאריך זה אפשרית בעיקר אם רופא קובע שההריון מסכן את בריאות האם.

בעיקרון, הפלה שאינה מסיבות רפואיות או משפטיות (כתוצאה מאונס) אינה מכוסה על ידי קופת החולים (הטיפולים לפני ואחרי ההפלה מכוסים). הפלה תרופתית עולה כ-360 אירו, הפלה בגרידה עולה כ-440 אירו. עם זאת, קופת החולים מכסה זאת למעוטות יכולת שמבקשות זאת בזמן הייעוץ.

***

גלולת "היום שאחרי" חוקית בגרמניה, אבל רק עם מרשם רופא (מ-2015 גם בבית מרקחת, אבל נתון לשיקול דעת של הרוקח ולנסיבות). בגרמנית היא נקראת die Pille danach

כמו כל נושא ההפלות, גם השימוש בגלולה שנוי במחלוקת. בינואר 2013 הגיעה קורבן אונס לשני בתי חולים קתוליים בעיר קלן וביקשה לקבל מרשם לגלולת היום שאחרי. בתי החולים סירבו מסיבות דתיות והיא נאלצה לפנות לבית חולים מרוחק יותר, ממשלתי.

עדכון (גם בטקסט):
***

בברכה שלא נדע מצרות, כמו הריונות בסיכון והריונות לא-רצויים.


תגובה 1:

  1. בהשוואה לועדות להפסקות הריון שקיימות בארץ (לא ממש זכור לי כיצד בדיוק מתנהל הליך להפסקת הריון בועדות אלה), ההליך בגרמניה נראה לי צודק למדי. וגם השמרנות הקתולית לא מחדשת הרבה - מוסד זה לא ממש פתח את שעריו לתקנות ליברליות לאורך כל ההיסטוריה.
    עורכי דין רשלנות רפואית

    השבמחק