יום חמישי, 14 במאי 2020

ברלימאמא והווירוס - עדכון לשבוע עד 21 במאי

 לא ציפיתי שהסגר ימשך כל כך הרבה זמן... ובכנות : קשה לי. אני אדם שאוהב מרחבים, ורוב הזמן סגורה בבית. משום מה נראה שלאחרים קל לשכנע את הילדים לעשות שיעורי בית, להיפך - הם כבר לימדו אותם עברית, רובוטיקה ומנדרינית. אנחנו תקועים בלעשות את המשימות הבסיסיות (אין ספק שהפער בין ילדים עם צרכים מיוחדים לבין ילדים "רגילים" מאוד צורב בימים כאלה), לנסות לשרוד את המשימות שיש גם לי (כן, אני אדם נפרד מן הילדים שלי) ואולי גם לא לריב. 

אבל Andrà tutto bene . אני באמת משתדלת להאמין ככה. 

ולכן כדי להחזיר קצת שפיות לחיי, אני מנסה בהססנות לעשות גם יומן פעילויות שבועי. בכל מקרה, יש לנו דווקא כבר פתיחה של חלק מן המוזיאונים, של הפארקים וכו' - וחלקכם כבר מבקרים בבתי הספר...

ממש מקווה שמזמן כתיבת השורות יש רק הקלות נוספות ולא איזה גל שני שמכניס אותנו בחזרה לתוך הבתים. 


חמישי, 21 במאי - יום חופש!! אין חנויות 

כן, עיקר החדשות תחילה : תזכורת שיום חמישי, 21 במאי, הוא יום חופש (חג נוצרי בשם "חג העלייה השמיימה") - וזה אומר שהחנויות סגורות ביום זה. אם אתן עובדות שכירות במקום שבו עובדים לפי חגים גרמניים, סביר שאין עבודה (אבל תבררו עם הבוסית בימים הזויים אלה). אם אתן הורות לילדיםות בגיל בי"ס או גן (שכבר יש להם בי"ס או גן), או סטודנטיות באוניברסיטה - אז אין. בתי הספר גם לוקחים לעצמם גשר ביום שישי, 22 במאי, מה שהיה יכול להיות נפלא אם הייתה לנו שגרה של לימודים ועבודה שממנה לוקחים גשרים... 

מה מהות החג הזה בגרמניה? חשוב לדעת שהחג הזה מצוין בגרמניה כ"יום האב". זה נובע במקור משמו של האלוהים בגרמנית (Herr), אבל הפך להיות יום שבו מסורתית גברים מסתובבים בחבורות קטנות , שותים בירה ומתנהגים ב"גבריות רעילה" לכל עבר (כמובן לא כולם). מה שמצחיק, זה שזה מוצב כמין מקבילה מעוותת ליום האם: אם ביום האם נהוג בדרך לחגוג כל המשפחה ביחד, פה כמובן מצופה מן "האב" לזנוח את חובותיו המשפחתיות ולחגוג בשתייה מוגזמת עם גברים אחרים . 

למה אני מספרת את זה לכן? בעיקר כדי שגם אם אתן יוצאות לפארקים כי הקלות בסגר וככה, תהיו מוכנות לחבורות של אווילים ממין זכר שלאו דווקא זוכרים בין אדי האלכוהול לשמור מרחק מכן. 

בכל שנה באופן מסורתי אני שמה מין הצהרה של אחד מארגוני השמאל הפמיניסטי שמתחזה למודעה של ה-BVG שמזהירה מפני היום הזה. אם אתן לא מבינות מספיק גרמנית - לא להיבהל - יש תחבורה ציבורית ביום הזה, מה שהן כותבות שם הוא נגד התנהגות בהמית וזה סוג של קריאה ל-BVG (ובכלל לציבוריות הגרמנית) להדביר את ההתנהגות הזו. 
אתרים שכבר פתוחים 

שוב, הכל עומד תחת סימן שאלה של הקלות או החמרות חדשות שנובעות מן המצב הבריאותי, אבל מספר רב של מוזיאונים כבר פתוחים וניתן ללכת אליהם כל עוד שומרים על כללי הריחוק-החברתי. 

מומלץ לבדוק מול המוזיאון הספציפי אם אכן פתוח (מכיוון שרובם כבר יהיו פתוחים אחרי ה-15 במאי, לא רואה לנכון לפרסם פה רשימה של עשרות מוזיאונים שכבר פתוחים. עם זאת, אציין שהמוזיאון לקולנוע וטלוויזיה בפוטסדמר פלאץ יהיה פתוח בחינם עד אמצע יוני). בכל מקרה, אירועים (כמו תערוכות מיוחדות, סיורים מודרכים, ירידי-מוזיאון, פעילויות לילדים) - כמובן לא מתקיימים עד שיהיה אפשר. 

בנוסף, גם הגנים הבוטניים, הפארקים ה"סגורים" (מרצאן, בריץ) וגני החיות פתוחים. כמובן שבחוץ בריא יותר להסתובב, אבל שימו לב שבאחד העיתונים הברלינאים התפרסמה תלונה של עיתונאית לפיה הביקור בגן החיות בתקופת הקורונה הוא "רמאות" (כי ביתנים רבים סגורים ורק הקטעים החיצוניים פתוחים), כך שכדאי לוודא שאכן מתאים לכן. 

אוח השלג (או: הדוויג!) במוזיאון הטבע - זמין לביקור החל מן ה-12 במאי אירועי אוכל 

אירועי האוכל הם העיקריים שקורים בחוץ (אתם כמובן מתבקשים לשמור על ריחוק-חברתי) - כמעט כל השאר קורה בזום... 

 • "גולדה" פופ-אפ ב-Cafe Dodo ב-Dunckerstr בפרנצלאוור ברג: סביח , שווארמה עוף וגם מנות אחרונות של קפה דודו, חמישי-שבת 13-19 (פרטים)
 • ספארי סייג' - כמעט כמו "פעם", לפני הקורונה, שוק אוכל בסייג' שמוקדש כמובן להצלת המועדונים ושאר הסצנה, חמישי-ראשון עד 21:00 (פרטים)
 • עוד פופ-אפ שנראה מסקרן: של Antiqui Sapores הטבעוניים עם ארנצ'יני וקאנולי (וגם פוקצ'ות), ב-Satt und Glücklich , שישי-ראשון, 12:00 - 21:00 (פרטים)


זום זום זום

כמה אירועי זום נבחרים 

 • לילדים קטנים : 
  • "אבא עושה בושות", הצגה בזום בחסות "הבית הישראלי" , יום ראשון, 11:00 (יש לתאם מראש) (פרטים)
  • עתר וטינקה ממשיכות לשמח בימי חמישי (פרטים)
 • לכל המשפחה : "גשר" של איגוד הקהילות היהודיות עם פעילות (כל יום בוקר ואחה"צ) לכל המשפחה כולל בעלי צרכים מיוחדים (פרטים)
 • לילדים גדולים : השומר הצעיר ממשיכים עם קורס ציור ועם פעולות רגילות במהלך השבוע 
 • לילדים גדולים מאוד : שבת (20:00) : 
  • שיחת זום של "צוזאמן" עם השחקן ג'ף וילבוש מן הסדרה Unorthodox על היציאה בשאלה שלו (פרטים)


  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה