יום ראשון, 2 באוגוסט 2015

אטרקציות לילדים בברלין: מוזיאון הטבע

מוזיאון הטבע (Museum für Naturkunde) הוא אחד המוזיאונים הפופולריים ביותר לילדים בברלין ומקום מעולה לבילוי בחורף עם ילדים בברלין. 

יש משהו קצת מטעה במוזיאון הזה. מבחוץ הוא עדיין בניין עתיק בן שלוש קומות. המוזיאון גם בן 205 שנים (נכון ל-2015) ומקורותיו אפילו עתיקים יותר - אוסף המינרלים התחיל ב-1700.

המגיעים עם עגלה צריכים להחליט בין הרמתה במספר מדרגות או איתור הכניסה לעגלות (ולכיסאות גלגלים), שנמצאת מצד ימין מחוץ לבניין וקצת נחבאת מן העין. למעשה, המוזיאון עצמו הוא בן קומה אחת בלבד ולמרות המראה הרעוע של המבנה, מכיל אוסף מרתק של עצמים שמספרים את סיפור ההיסטוריה של הסביבה שלנו: התפתחות כדור הארץ ומערכת השמש, האבולוציה, מבחר בעלי החיים וכמובן, דגש על בעלי חיים שנכחדו. ולא "סתם" בעלי חיים שנכחדו - אלא אלה שהכי מסעירים ילדים (זאת אומרת, דינוזאורים!

מכיוון שפרנסי המוזיאון יודעים מה באמת חשוב, המוזיאון לא מסודר בצורה נאראטיבית (מהיווצרות כדור הארץ, דרך תחילת סימני החיים בו, דרך האבולוציה ועד ימינו), אלא מתחיל עם אולם הדינוזאורים. אני מכירה מבקרים רבים שבשבילם המוזיאון הוא אולם הדינוזואורים, ואין שום דבר רע בזה...

בחלל הדינוזאורים הגדול תוכלו לראות את דגם הדינוזאור הגדול ביותר בעולם, הג'ירפטיטאן (Giraffatitan), לצידו עוד כמה דגמי דינוזאורים. ה"יורה-סקופ" מאפשר למבקרים לראות שחזור של הדינוזאור כפי שהוא כנראה היה נראה כשהיה קיים. יש גם את שרידי הטי-רקס היחידים באירופה ועוד אטרקציות רבות.

אולם הדינוזאורים (מקור: אתר המוזיאון

לאחר מכן (ר' במפה המאויירת, למטה) מגיעים לאולם שבו מתוארת ההיסטוריה של כדור הארץ ובו ניתן להכיר חיות פרה-היסטוריות אחרות, כמו הסוס הקדמון. בפינה יש גם כניסה לאולם שעוסק בחקר היסודות (המינרלים).

הפונים שמאלה מן האולם הזה יגיעו לחלל (שבו גם מדרגות שעולות למעלה אבל אין חללי תצוגה למעלה, רק בתוך חדר המדרגות), העוסק במערכת השמש, עם מצגת על התקרה, שבשביל לראות אותה שוכבים על הגב על מין ספה עגולה מיוחדת.

מעבר לחלל המדרגות שמנוצל יפה כל כך יש גם אולם לתערוכות זמניות (שסימנתי במפה כריק, בגלל שהתערוכות מתחלפות).


מפת המוזיאון : מאולם הדינוזאורים נכנסים לתחילת חיי כדור הארץ, משם לסרט על מערכת השמש,
אולם על אבולוציה, דגמי חרקים ענקיים, אולם עם צנמנות פורמלין שמשמרות דגים וזוחלים ואולם עם פוחלצים, כולל הדב קנוט 
(המאיירת המחוננת: ברלימאמא שהייתה עסוקה בצילום ברלי-ילדה בזמן הביקור ולא בצילום המוזיאון עצמו)


האולם הבא עוסק באבולוציה ובמגוון בעלי החיים על כדור הארץ. זה גם אחד המקומות היחידים (אם לא היחיד) שבו ניתן לראות חיה בעודה בחיים (שאינה בן-אדם) : דג ריאות, בהקשר האבולוציה של החולייתנים כיוצאי הדגים.

יש גם אולם שמוקדש למיקרוסקופים ולבעלי חיים שפעילים באזור אירופה (הינשופים במיוחד זכו לפופולריות אצלנו) ואולם שבו יש דגמי ענק של חרקים. מפחיד זאת לא המילה, אבל לפחות ריחמו עלי ואין דגם ענק של ג'וק. דווקא באולם הזה יש גם את מה שהם מגדירים כ"אזור הפיקניק" של המוזיאון (אולי בגלל שחרקים הם אורחים קבועים בכל פיקניק). חלל הפיקניק מורכבת מאזור שבו כמה מכונות אוטומטיות ומקום שבו מותר לזלול גם אוכל מן הבית (בניגוד לשאר המוזיאון שבו אסור לאכול).

שני האולמות האחרונים הוא אולם יפה למראה שבו מרוכז אוסף צנצנות הפורמלין (ובהן דגים וזוחלים) של המוזיאון. היופי הזה שווה מבט גם לחובבי אדריכלות ועיצוב. חוץ מזה, בגלל המוצגים, הוא האולם הקריר ביותר במוזיאון. חלל התצוגה האחרון עוסק בפחלוץ. למרות שהנושא נשמע קצת מרתיע, מסתבר שתהליך הפחלוץ - שימור צורתו של בעל החיים שמת על מנת לספק אפשרות ללמוד עליו - ריתק את המבקרים הצעירים. יש שם גם כמה חיות מפורסמות יותר, כמו דב הקוטב קנוט. 


פרט בחלל התצוגה בנושא אבולוציה (עיבוד מחשב לאיור, אני לא כזו מוכשרת לצערי)

פרטים פרקטיים

  • המוזיאון פתוח בימים ג' - א' וסגור בימי שני. 
  • כרטיס כניסה למבוגר עולה 6 אירו ; כרטיס כניסה לילד מעל גיל 6 עולה 3.5 אירו, אבל "כרטיס כניסה למשפחה קטנה" (מבוגר אחד ועד שני ילדים בין הגילאים 6 ו-14), עולה 6.5 אירו; יש גם כרטיס משפחתי למקרה של שני מבוגרים וילדיהם. פליאנתולוגים בני פחות משש לא משלמים. קיימת גם הנחה, למשל למחזיקי כרטיס Welcome Card, כרטיס הנחות לתיירים שכולל גם הנחות לאטרקציות רבות (כולל לגן החיות, וכולל לטיולים בעברית בברלין). 
  • יש כמובן כרטיסי מנוי שנתיים, אם אתם תושבי ברלין זה יכול להיות די שווה. 
  • נגיש לעגלות ילדים/תינוקות ולכיסאות גלגלים, אבל צריך לחפש את הכניסה הנפרדת למוזיאון, מצד ימין לכניסה הראשית (שהיא עם מדרגות). 
  • יש בתוך המוזיאון בית-קפה של המוזיאון, שמגיש מעט מאפים די סטנדרטיים לכל בית קפה בברלין. יש גם "פינת פיקניק", כלומר חלל קטן עם כיסאות ושולחנות (וגם עם אוטומטים של משקאות וחטיפים) שבו מותר גם לאכול אוכל מן הבית
  • יש פינת החתלה ופינת הנקה, למטה ליד המלתחות. עם זאת, הבניין כולו משדר את גילו, אל תצפו למתקנים נשגבים
  • יש חנות מוזיאון, היא די מדליקה וכמובן עומדת בדגש הדינוזאורים. עם זאת, המעוניינים להימנע ממנה ולא להוציא כסף על מתנות מיותרות יכולים לעשות זאת בקלות. היציאה אינה "דרך חנות המתנות". 

עוד פריט, הפעם של צנצנות הפורמלין הרבות


מה עוד

  • ניתן לחגוג יום הולדת במוזיאון. מעולה לילדי חורף שלא יכולים לחגוג בפארק אבל לא רוצים עוד פעם איזה ג'ימבורי או חורבן הדירה על ידי עדר זעטוטים. פרטים על מסיבות ימי הולדת (גם באנגלית!) 
  •  מדי פעם מתקיימים אירועים מיוחדים והדרכות מיוחדות שעליהן אני משתדלת לדווח באירועי השבוע. בימי שבת/ראשון יש דרך קבע סיורים מודרכים (בגרמנית) למשפחות בשעות 11:00 ו-14:00 (בתשלום נוסף). יש אפילו פעילויות לילדים עם מוגבלויות וסיורים מודרכים מיוחדים לילדים לקויי ראייה/עיוורים. פרטים למי שמחפש פעילויות למשפחות גם פה
  • למנהל של מוזיאון הטבע קוראים פרופ' Vogel . 

Invalidenstraße 43, 10115 Berlin
הגעה: U6 עד Naturkundemuseum (או M5); גם תחנת ה-S ב-Nordbahnhof לא מאוד רחוקה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה