יום שני, 10 ביוני 2013

בתי ספר בברלין – חינוך יסודי

הקדמה קטנה

כמו המאמר שלי על גני ילדים בברלין, גם המאמר על בתי ספר בברלין יצא ארוך – למעשה ארוך הרבה יותר מזה על גני הילדים - ולכן חילקתי אותו למספר כתבות משנה.

חלק ראשון יעסוק במנהלות לקראת בית הספר היסודי, בשיטה החינוכית באופן כללי ובתפיסה החינוכית/משפחתית שרווחת פה.

חלק שני יעסוק בחינוך פרטי ובייחוד בבתי הספר היהודיים והבינלאומיים בברלין, שלהם הוקדש גם חלק נוסף, שמפרט את בתי הספר הפרטיים העיקריים שאליהם הולכים ילדים ישראלים/יהודים בברלין.

החלק שלישי יעסוק בתכנים ספציפיים בתכנית הלימודים של בתי הספר הממלכתיים, ובתקווה גם יפיק משהו מפידבקים.

בתי ספר יסודיים בברלין

גרמניה מחולקת ל-16 מדינות פדרליות, וכל אחת מהן אחראית על מדיניות החינוך שלה. אין הבדלים דרמטיים בין המדינות, אבל בכל זאת קיימים הבדלים שחלקם נובעים מאופי המדינה (למשל: בבוואריה הדתית, צלבים הם עדיין חלק מכיתות הלימוד בחלק מבתי הספר, בברלין בבתי הספר הממלכתיים ילדים כלל אינם מחויבים לשיעור דת – אבל לשאלת שיעורי הדת אתייחס בחלק השלישי של הכתבה).

עם זאת, באופן כללי צריך לציין: מערכת החינוך הגרמנית היא מערכת חינוך חובה חינם "אמיתית".

חינוך חובה - אין בגרמניה חינוך ביתי. כולם חייבים לשלוח לבית ספר, ואם הפילוסופיות החינוכיות המקובלות אינן כוס התה שלכם, קיימים בתי ספר (פרטיים) פתוחים ואלטרנטיבים. אין יוצא מן הכלל (אפילו ילדים באשפוז ממושך למעשה מקבלים חינוך בבית החולים) והחוק נאכף בקפידה. היה אפילו מקרה של משפחה נוצרית אדוקה (שחינוך ביתי הוא חלק מן האמונה שלה), שביקשה מקלט מדיני, כפליטים, בארצות הברית, מכיוון שלא הותר להם לחנך את ילדיהם בחינוך ביתי. לא אכנס לסיבות בצורה מפורטת, אבל כמו הרבה דברים בגרמניה, זה נוגע גם לעבר האפל שלהם: הם לא רוצים לתת להורה סורר (מן הסוג ה"לא דמוקרטי") אפשרות לנתק את ילדו ממערכת החיברות (סוציאליזציה) שאמורה להקנות לילדים מגיל צעיר ערכים דמוקרטיים.

החינוך הוא אכן גם "חינם": בבתי הספר הציבוריים כמעט ואין תשלומים נוספים, בטח לא באופן שיש בכל בי"ס בישראל. משלמים על יציאה לגן החיות, או דברים מן הסוג הזה, אבל אין "דמי העשרה", "תשלום על חומרים" ושאר המצאות של כמה מאות אירו. בית הספר היסודי פועל במספר מסוים של שעות (תלוי בסוג בית הספר). במידה והוא פועל רק עד 1 בצהריים, קיים שירות צהרון, שעליו יש תשלום נפרד - דומה לזה שמשלמים בגן ממלכתי.

דני קיי בבית הספר


בתי ספר פרטיים

כאמור, ברשומה הבאה אדון קצת יותר בבתי ספר פרטיים. קיימים סוגים שונים של בתי ספר פרטיים. כאלה שמציעים חינוך דתי (למשל בי"ס יהודי); כאלה שמציעים שיטה חינוכית שונה מן הזרם המרכזי (אנתרופוסופיה, בי"ס פתוח, בי"ס בינלאומי וכו') ויש כמובן כאלה ששולחים את הילד לבי"ס פרטי מסיבות של של אליטיזם או מתוך אמונה שלמערכת החינוך פרטית יהיה יותר קל להתמודד עם ילד "קשה".

בגלל הסיבה האחרונה, יצא למערכת החינוך הפרטית שם (אצל חלק מן האנשים) ככזו שמחנכת spoiled brats (כאלה שלא יכלו להתקבל לגימנסיה רגילה למשל, יכולים לעשות בגרות/Abitur בבי"ס פרטי).

התחלת הלימודים

כל מדינה בגרמניה מחליטה באיזה גיל יתחילו ילדים ללמוד.

בברלין ילדים מחויבים ללמוד בכיתה א' בשנה שבה מלאו להם שש שנים. מכיוון שבתחילת ספטמבר מתחילים הלימודים, מרבית הילדים כבר חגגו יום הולדת שש, אבל ילדים שנולדו בין ה-1 באוגוסט ל-31 בדצמבר מחויבים גם הם ללכת לבית הספר, בגיל חמש וחצי. ילדים שנולדו אחרי ה-1 בינואר ועד ה-31 במרץ אבל נחשבים בשלים מספיק ללכת לבית הספר, יכולים להיחשב ל-Kannkind, ילד שנכנס לבית הספר בגיל צעיר יותר. צריך להגיש בקשה להרשמה לבי"ס של ילד צעיר יותר.

תהליך ההרשמה

בקיץ/סתיו שבשנה שלפני הכניסה לבית הספר, אתם אמורים לקבל מכתב מבית הספר היסודי השכונתי – שבו אתם מתבקשים להירשם לבית הספר. במידה ולא קיבלתם מכתב כזה (יתכן בגלל שאתם "חדשים בשכונה" והרישום שלכם עדיין לא עודכן), פנו לבית הספר בעצמכם. כדי למצוא מהו בית הספר היסודי השכונתי שלכם, היכנסו לאתר הבא: http://www.berlin.de/sen/bwf/meine_fragen/wo_finde_ich/schule_kita/anwendung/ והכניסו את הכתובת שלכם .

יצוין, כי גם אם אתם מעוניינים לשלוח את ילדיכם לבית ספר פרטי (או לבית ספר ממלכתי, אבל לא לזה השכונתי), אתם אמורים בכל זאת להירשם פורמלית בבית הספר השכונתי ולהודיע שם, שאתם רשומים לבי"ס אחר.

במעמד ההרשמה לבית הספר, או זמן קצר לאחר מכן, תקבלו גם מכתב המזמן אותכם ללשכת הבריאות המחוזית, לבדיקת כשירות לבית הספר. הבדיקה אמורה לקבוע אם הילד בשל ללכת לבית הספר (במידה והוא צעיר), אם רמת ההבנה שלו תקינה, רמת הבריאות (שמיעה, ראייה, יציבה) תקינה ואם יש צורך בכיתה מקדמת/סייעת בנושא כלשהו או בהפנייה לחינוך מיוחד. לבדיקה אתם נדרשים להביא פנקס חיסונים ואת חוברת ההתפתחות (Das gelbe Heft).

במידה ואתם מעוניינים להשאיר ילד בן 5.5 שנה נוספת בבית הספר, זה הזמן הטוב להגיש את הבקשה – ולבקש מן הרופא של לשכת הבריאות שיתמוך בה (ר' הפסקה הבאה לגבי דחיית תחילת הלימודים).


דחיית הכניסה לבית הספר בשנה

קיימת אפשרות בברלין לדחות את גיל הכניסה לבית הספר בשנה – צריך להגיש בקשה, שטוענת כי הילד ירוויח מעוד שנה בגן ויחשב לבשל יותר ללכת לבית הספר היסודי. הבקשה צריכה להיות מגובה על ידי מכתב מן הגננת, ועדיף שיהיו תומכים נוספים במידה ויש לילד טיפול אצל רופאי ילדים, קלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק ויועצים התפתחותיים אחרים.

אם רק הגעתם לברלין, והילד שלכם לא יודע גרמנית אבל כבר עבר את גיל ה"דחייה" האפשרי, הוא יופנה לבית הספר השכונתי (או לכל בי"ס אחר שנרשמתם אליו), אך אמור לקבל סיוע בדמות כיתות ללימוד גרמנית כשפה זרה ומורה שמומחית לתחום שתלווה אותו לשילוב. המערכת ערוכה לקבלת ילדים שלא מדברים מילה בגרמנית לתוך הכיתות ה"רגילות", ומידע נוסף בנושא (בגרמנית...) נמצא פה.צרכים מיוחדים 

בברלין קיימת מגמה של שילוב ילדי חינוך מיוחד (שמסוגלים לכך) בחינוך הכללי, וגם אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים, קיימת אפשרות (תלוי בסוג הנכות) שישולב בחינוך הרגיל עם סייעת. בנוסף, חלק מבתי הספר היסודיים הכלליים נגישים לילדים הנעזרים בכיסא גלגלים – על מנת לגלות איזה בתי ספר יסודיים נגישים, ניתן לחפש לפי נגישות לכיסא גלגלים באתר הסנאט (סמנו באתר הבא "behindertengerecht" ובחרו את סוג בית הספר, למשל Grundschule).

אפשרות שנייה לילדים עם צרכים מיוחדים היא בי"ס חצי-משלב: הילדים לומדים בבי"ס שיש בו גם כיתות מיוחדות וגם כיתות קטנות יותר שבהן דגש על האתגרים המיוחדים עימם מתמודד הילד וילדים עם בעיות בריאות/התפתחות דומות. חלק מן הפעילויות הבית-ספריות מתקיימות במסגרת מרכזית וחלקן במסגרת הכיתתית. המקצועות ותכנית הלימודים פחות או יותר זהים לכיתות ה"רגילות", פשוט עם תגבור של סיוע בתחומים שבהם הילדים זקוקים לו או עם שיטות קצת שונות. חלק מבתי הספר היסודיים של החינוך לבעלי צרכים מיוחדים הם "מוסדות מעבר" – ברגע שנקבע שלילד רמה מתאימה לשילוב בחינוך הכללי, הם יכולים לעבור לבית הספר השכונתי.

אפשרות שלישית שמורה רק לילדים עם נכויות קשות במיוחד - בי"ס לחינוך מיוחד במודל ה"קלאסי", נפרד מן המערכת הרגילה, שבה לעיתים לומדים את תכנית היסוד אך לעיתים (במקרה של פיגור קשה למשל), פשוט לומדים לפי תכנית המותאמת לבעיות

לקראת כיתה א' 

בחודשים שלפני הכניסה לכיתה א' תקבלו הזמנה לאסיפת ההורים הראשונה (שמתקיימת עוד לפני תחילת הלימודים) וכן מידע כללי על נהלי בית הספר. חלק מבתי הספר ישלחו גם את רשימת הספרים וצרכים אחרים.

שעות הלימודים 

בברלין שני סוגים של בתי ספר ציבוריים מבחינת שעות הלימודים - Ganztagsschule (יום לימודים ארוך ו- verlässliche Ganztagsschule (בחירה שלכם אם להישאר ליום לימודים ארוך או לא, למעשה בי"ס + צהרון). במרבית בתי הספר ה"גמישים", שעות הלימודים הן 7:45 - 13:00 ולאחר מכן קיימות פעילויות העשרה. מידע נוסף על תכנית הלימודים בבתי הספר, בחלקים הבאים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה